-
Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
-
Vykonávaná činnost je činností hlavní,
-
vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání
-
OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání)
-
OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti)
-
Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.
Aktuality

Analýza: České školství potřebuje změnu. Bez vzdělaných lidí je ohrožena schopnost země prosperovat
Úroveň českého školství se propadá pod evropský průměr. Situace je vážná ve všech úrovních vzdělávací soustavy, vyplývá z analýzy Hospodářské komory. Problémem je dostupnost kvalitního předškolního vzdělání. Vedle toho roste počet dětí s odkladem nástupu do prvního ročníku základní školy, takových dětí je už více než pětina. A zatímco v Evropě počty žáků, kteří nedokončí střední školu, klesá, v Česku jich přibývá. Země za Evropou zaostává i ve vysokoškolském vzdělávání. Počty vysokoškoláků jsou tak nízké, že z 27 zemí Evropské unie České republice přísluší až 23. příčka.

Setkání podnikavých lidí
Podnikáte, nebo se podnikat chystáte?
Chcete se setkat se zajímavými lidmi, kteří už podnikají nebo s podnikáním začínají?
Zajímá Vás, co tito lidé řeší, chcete s nimi zasdílet své zkušenosti, nebo naopak se chcete nechat inspirovat jejich přístupem k businessu?
Pak přijděte ve středu 7. června 2023 v 16:00 do Schösslerova salonku v Obecním domě (ve výtahu tlačítko 2. patro).
Potkáte se s
- Petrem Hlaváčkem (z BU1)
- Tomášem Gřeškem (z EDUWAY)
- Lucií Blankovou (z Bistro Dík a čau)
- a mnoha dalšími
Prostě si přijďte užít příjemný podvečer, uvolněnou, neformální atmosféru a jako bonus si ti, kdo budou chtít vědět víc a budou klást dotazy, odnesou i řadu užitečných rad a tipů, jak efektivně podnikat.
Jako správní hostitelé, chceme mít přichytáno dobré pohoštění, tak nám prosím ZDE dejte vědět, že se akce zúčastníte – ať víme kolik porcí máme připravit. 😉

Merkurova křídla 2023 znají své držitele
Ve čtvrtek 25. května 2023 proběhlo ve Velkém sále Domu kultury P. Bezruče v Opavě slavnostní vyhlášení vítězů již 6. ročníku soutěže Merkurova křídla.
Primátor statutárního města Opava, pan Tomáš Navrátil, a předseda představenstva OHK Opava, pan Lukáš Pavelek, předali ocenění těmto finalistům:
kategorie Firma regionu
celkový vítěz této kategorie
ISOTRA a.s.
finalisté
Knappe s.r.o.
SLEZSKÉ STAVBY OPAVA s.r.o.
kategorie Živnostník regionu
celkový vítěz této kategorie
Výrobna lahůdek Verner Kotula
finalisté
Petr Winkler truhlářství
Heribert Sentenský hodinářství
Kategorie Osobnost regionu
Osobností regionu byl pro svou neúnavnou práci a dlouhodobý přínos pro rozvoj vzdělávání, kultury i sportu v regionu Opavska zvolen pan Břetislav Tůma.
Kategorie Křídla přátelství
V této kategorii byla oceněna Česko-polská obchodní komora za svůj dlouhodobý přínos v oblasti prohlubování česko-polských podnikatelských aktivit.
Kapitula soutěže letos při svém rozhodování přihlížela především ke kritériím dlouhodobosti, stability majitele a inovativnosti firmy či živnostníka. Všem oceněným gratulujeme a přejeme jim hodně úspěchů v jejich další činnosti.
[gallery ids="26127,26128,26129,26130,26131,26132,26133,26134,26135,26136,26137,26138,26139,26140,26141,26142,26143,26144,26145,26146,26147,26148,26149,26150,26151,26152,26153,26154,26155,26156,26157,26158,26159,26160,26161,26162,26163,26164,26165,26166,26167,26168,26169" link="file"]

Business snídaně: Provozní náklady firmy a možnosti jejich úspor
Kdy: 12. 5. 2023 od 8:00 do 10:00
Kde: Lidový dům v Opavě
Pan Lukáš Kalvoda ze společnosti MS!C představí služku ENVI Sken, kterou malý a středním firmám nabízejí zdarma (pro velké podniky pak za zvýhodněné ceny).
ENVI Sken umožňuje získání důležitých informací o provozních nákladech firmy. Zaměřuje se především na oblasti energetiky, hospodaření s vodou a odpady a ESG.
Výstupem skenu je závěrečná zpráva, která obsahuje data, grafy, návrh změnových projektů, výpočet CO2 a uhlíkové stopy. Tato zpráva slouží jako podklad k dalšímu jednání a k prioritizaci oblastí, ve kterých lze dosáhnout změn vedoucích k jasné úspoře a efektivitě.

Jsou vaše firemní data v bezpečí?
Speciální a především praktické školení zaměřené na to, jak ve firmách přistoupit ke kybernetické bezpečnosti - prakticky, efektivně, bez zbytečných nákladů. Lektor odprezentuje konkrétní způsoby, jak na to, a počítá s dostatečným prostorem pro Vaše dotazy a konzultační pomoc.

Vladimír Dlouhý se stal prvním Čechem v čele Eurochambres
Stockholm, 21. března 2023 – Zástupci hospodářských komor sdružených v evropské asociaci Eurochambres vybrali během jednání ve Stockholmu do svého čela prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Stal se tak vůbec prvním Čechem, který jako prezident povede evropskou komorovou síť, která zastupuje 20 milionů podniků ze 43 zemí.

Business summit s názvem „Jeden krok k úspěchu“
Summit je určen pro podnikatele a manažery, kteří chtějí růst i v době krize.
Akce se uskuteční ON-LINE od 20. do 25. března a bude plná inspirujících příběhů a zkušeností od úspěšných podnikatelů, manažerů a konzultantů z různých oblastí podnikání a různě velkých firem. Přiblíží vám, jak se jim podařilo prosadit se v obtížných časech a jak i vy můžete překonat současnou krizi.

Business snídaně se bude věnovat především společnému sdílení na téma „Podnikání v době nejistoty“
Loňský rok přinesl většině českých podnikatelů mnohá nepříjemná překvapení v podobě skokového nárůstu cen energií, ztráty trhů, výpadků v dodávkách materiálů či součástek atd.
Jak jste si s těmito překvapeními poradili, jak se Vám podařilo překonat nesnáze, co Vám pomohlo. Přijďte zasdílet Vaše osobní zkušenosti, případně načerpat inspiraci od podnikatelských kolegů.
Přihlásit se na akci můžete zde!

Unikátní cyklus on-line besed zaměřených na podnikání na internetu
Okresní hospodářská komora Opava ve spolupráci s firmou BU1 sport, s. r. o., rozjíždí nový cyklus besed zaměřené na podnikání v on-line prostředí. Série přednášek je určena nejen těm, kteří už e-commerce a další možnosti, které jim on-line prostředí nabízí, využívají. Užitečné informace během něj získají i ti, kteří o možnostech businessu v on-linu teprve uvažují, ale i ti, kterým v tuto chvíli není zcela jasné, jak by internet mohl podpořit růst jejich firem.
Půjde o mix on-line i off-line setkání, kde se dozvíte, jak vylepšit svou prezentaci na internetu, jak zaujmout ty správné zákazníky, jaká čísla sledovat nebo jaké nástroje používat.

Sněm OHK Opava
Představenstvo OHK Opava na svém lednovém jednání rozhodlo, že Shromáždění delegátů OHK Opava, neboli „Sněm“ proběhne 25. května 2023 od 15 hod. v sále knihovny P. Bezruče v Opavě.
Tento sněm nejen, že bude volební, ale zároveň bude spojen s vyhlášením vítězů již tradiční soutěže Merkurova křídla a také s oslavou 30 výročí znovuobnovení činnosti Okresní hospodářské komory Opava.

Nová metodika pro kolaudaci solárních panelů
Centrum pro energetické úspory v MSK ve svém únorovém Zpravodaji představuje novou metodiku Ministerstva pro místní rozvoj pro umisťování, povolování a kolaudaci solárních panelů do 50 KW.
V materiálu najdete všechny důležité informace o umisťování solárních panelů, včetně změn, které přinesla novela energetického zákona – zákon č. 19/2023 Sb.

Legislativní změny
V roce 2023 čekají živnostníky změny v oblasti sociálního a zdravotního pojištění a daní, datové schránky již budou povinné pro všechny podnikající fyzické osoby a všechny právnické osoby, platit začnou také legislativní změny vztahující se k provozování e-shopů.
Více se dočtete v přiloženém PDF (doporučujeme prostudovat všechny tři strany - tlačítko k listování případně najdete vlevo dole v dokumentu).

Zastropování cen energií velkým podnikům
Aktualizované sdělení Evropské komise s názvem Dočasný krizový rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině (2022/C 426/01) (dále jen „DKR“) přineslo možnost zavést dočasná podpůrná opatření státní podpory na ochranu zasažených podniků a domácností pro rok 2023. Podmínkou pro zastropování cen energií velkým podnikům je respektování podmínek poskytování podpory stanovených právě v DKR.
Nařízení, které nyní vláda schválila, řeší první fázi poskytování podpory v režimu DKR pro rok 2023, kdy dojde k rozšíření kategorií zákazníků se stanovenou cenou elektřiny a plynu o ostatní subjekty, které nejsou malými nebo středními podniky dle Nařízení Evropské komise 2003/361/ES ani nespadají do jiných kategorií zákazníků se stanovenou cenou podle současně platného nařízení vlády č. 298/2022 Sb.

Workshop na téma Business plán a jeho role v řízení firmy
Business plán je jedním ze základních nástrojů podnikového řízení. Během workshopu si rámcově představíme jeho jednotlivé části a fáze procesu jeho tvorby a probereme jeho nezbytnost v časech nejistoty, které se staly novým normálem.
Workshop proběhne 22. února 2023 od 13 hodin v KUPÉ Opava a přihlásit se na něj lze zde.
Workshopem vás opět provedou pánové Radek Výtisk a Richard Savický ze společnosti Infi.bi.
Ti se jako vždy těší na společnou diskusi nad zkušenostmi a poznatky z praxe, abyste se opět navzájem obohatili o nové podněty a posunuli se dopředu nejen vy sami, ale rovněž vaše firmy.

OHK Opava k cenám energií: České firmy se bez pomoci neobejdou. Vláda by měla konat rychleji a odvážněji
Firmám na Opavsku se letos zvýšily náklady na energie o stovky procent. Další nárůst cen elektrické energie a plynu může přinést omezení, v některých případech i zastavení provozu firem zejména v energeticky náročných sektorech. Vyplývá to z rychlého šetření Okresní hospodářské komory v Opavě (OHK Opava) mezi regionálními firmami.

Aktuální sdělení HK ČR k energiím
Vážení kolegové,
navazuji tímto na mé předchozí vyjádření k vývoji složité situace v energetice. Zprávy z médií i od řady našich členů značí, že se musíme připravit na těžké období. Přesto bych Vás hned na úvod rád ujistil, že se se svými kolegy na Hospodářské komoře maximálně snažíme spolupracovat s vládou a dalšími klíčovými aktéry na minimalizaci negativních vlivů a tíživých důsledků vysokých cen a vůbec dostupnosti nejenom zemního plynu.
V tomto týdnu jsem se sešel společně s dalšími představiteli organizací zastupujících podnikatele s ekonomickými ministry a sociálními partnery, abychom společně řešili zajištění dodávek plynu pro technologickou výrobu a blížící se topnou sezónu. Chtěl bych Vás ujistit, že zbavit se závislosti na ruském plynu a hledat alternativní cesty k zásobování zemním plynem z jiných teritorií se vládě poměrně daří. Apeloval jsem však na vládu, aby ve svých krocích v žádném případě nepolevovala.
Přes všechny znepokojující informace o odstávce plynovodu Nord Stream 1 nevypadá průběžné plnění zásobníků zcela beznadějně. Věřím, že se tok zemního plynu z jiných teritorií do ČR nezastaví. Čísla ministerstva průmyslu a obchodu o naplněnosti zásobníků plynu na území ČR a o sjednané kapacitě v plovoucím nizozemském terminálu naznačují, že jsou již nyní vytvořeny zásoby zajišťující dvě třetiny roční spotřeby plynu pro nadcházející topnou sezónu, resp. období od podzimu 2022 do jara 2023. Je však jasné, že bez významných úspor ve firmách i domácnostech se v následujících měsících neobejdeme. (Pokračování textu…)

Přípravy na Veletrh povolání Opava jsou v plném proudu
Na konci června proběhlo setkání vystavovatelů v basketbalové hale Opava, na kterém jsme společně oživili interaktivní plánek z minulého ročníku.
Nové informace naleznete i na webu veletrhpovolani.cz, který jsme zmodernizovali a 5.a 6.10.2022 se těšíme na Vaši hojnou účast.
Prezentaci budeme vystavovatelům brzy rozesílat s aktuálními informacemi k době přípravy, reklamě v tiskovinách apod.

Zemřel dlouholetý ředitel OHK Opava ing. Jiří Germanič
Dovolte mi společně vzpomenout na zesnulého dlouholetého ředitele OHK Opava, ing. Jiřího Germaniče, rozloučení proběhne ve středu 22.6. ve 13:00 ve Smuteční síni Opava.

BREDA – příležitost pro byznys ?
Registrace zde
A ještě odkaz na článek o participaci firmy, která pro nás bude workshopy k Bredě odbavovat.
CZ
https://www.participationfactory.com/cs/obchodni-dum-breda-v-opave-ozije-diky-participaci/
ještě i v EN
https://www.participationfactory.com/participation-will-bring-new-life-to-the-breda-department-store/


Česko-ázerbájdžánské podnikatelské setkání 9.6. v angličtině – zdarma
Dovolujeme si Vás pozvat na Česko-ázerbájdžánské podnikatelské setkání, které organizuje Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.
Akce se uskuteční dne 9. června od 10:00 v prostorách Ministerstva a průmyslu ČR (Velký sál), Politických vězňů 931/20, 00 Praha 1.
Hlavním bodem setkání je představení Ázerbájdžánu a investičních a obchodních příležitosti pro české firmy. Jako mluvčí vystoupí viceprezident HK ČR Radek Jakubský, zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (tbc) a ředitel volné ekonomické zóny ALAT v Ázerbájdžánu Valeh Alasgarov. |
V další části programu bude prostor na diskuzi a dotazy účastníků. Poslední část bude věnována networkingu a bilaterálnímu setkání s účastníky.
Podrobný program setkání najdete v příloze, akce bude probíhat v angličtině, účast na ní je zdarma.
Prosíme o registraci účasti na odkaze ZDE do středy 8. června 2022.


Prezentace pracovních příležitostí pro ukrajinské běžence
V pátek 6.5. jsme prezentovali pracovní místa ve firmách Bidfood, Mondelez, Grafico, Czechphone, Prejda, Ferram, Zahradnictví Weiss, Řeznictví Gebauer, TQM, HON, MODEL Obaly, Strojírna Vehovský a Ostroj. Uvedli jsme vždy, kde se firma nachází, jak se tam dá dostat, jaké pozice nabízí, pracovní dobu, požadavky na kvalifikaci. Některé firmy uvedly i platové ohodnocení. Místa jsme představili i s myšlenkou rozšíření informací, jaké profese v regionu potřebujeme pro případ, že někdo z přítomných někoho zná, kdo by se na dané místo hodil. Dále jsme, na základě setkání s řediteli středních škol z 5.5. informovali o možnostech zařazení 15 - 18 letých do výuky a prezentovali kontakty a tipy na učební obory, do kterých se můžou hlásit žáci v rámci druhých kol přijímaček. Vše dáváme nyní účastníkům k dispozici přes jejich skupiny.
V konferenční místnosti byli jednak personalisté firem, jednak zástupci úřadu práce a paní ředitelka přišla poprosit, aby si pro peněžní dávky již nechodili všichni prezenčně, že lze vyřídit přes mobilní aplikaci, počet dávek nyní narostl až na 1200 a pro úřad práce je toto nepředstavitelné zatížení kapacit přepážek na Janské ulici.
Personalista Martin Včelka z Bidfoodu uklidnil zájemkyně, že při výrobě zmrzliny nebudou pracovat v chladu, jak se obávaly a rozdal letáčky připravené v ukrajinštině. MODEL Obaly zase hledá kuchaře, který má pracovní dobu pouze v noci, kromě pátku a soboty, podrobnosti měli připraveny také rovnou v ukrajinštině.
Akce by nebyla možná bez zapojení paní Lízy Pruské, která vše překládala a zůstala déle, aby se věnovala specifickým dotazům. Moc děkujeme Maryně Kovalové, která spravuje skupinu Ukrajinci v Opavě
i stránky na FB a informuje o kurzech češtiny, workshopech pro děti, sezeních s psychologem a dalších akcích.

Česko-bulharské podnikatelské fórum
Zveme Vás na Česko-bulharské podnikatelské fórum, které organizuje Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR u příležitosti státní návštěvy bulharského prezidenta v ČR.
Podnikatelské fórum zahájí prezident Bulharské republiky RumenRadev, dále vystoupí vystoupí ministr MPO Jozef Síkela, prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a zástupci jak české, tak bulharské Asociace malých a středních podniků. V další části proběhnou B2B schůzky a jednání se zástupci bulharských podniků a asociací. Seznam členů bulharské delegace najdete v příloze.
Akce se uskuteční dne 11. května od 10:00 v prostorách MPO, Na Františku 1039/32, Praha 1. Podrobný program podnikatelského fóra najdete zasíláme v příloze.
Prosíme o registraci účasti na odkazeZDE do úterý 10. května 2022 do 12:00. Účast na podnikatelském fóru je zdarma.

Česko-panamské podnikatelské setkání
Dovolujeme si Vás pozvat na Česko-panamské podnikatelské setkání, které organizuje Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Velvyslanectvím Panamy pro Českou republiku u příležitosti Iberoamerického týdne pořádaného Ministerstvem zahraničních věcí ČR.
Akce se uskuteční dne 9. května od 13:00 v sídle HK ČR, Florentinum (budova A, 4. patro), Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1.
Hlavním bodem setkání je představení Panamy jako vstupní brány na trh Severní a Jižní Ameriky a obchodní příležitosti pro české firmy. Jako mluvčí vystoupí velvyslanec Panamské republiky pro Českou republiku, zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva obchodu a průmyslu ČR. V další části programu bude prostor na diskuzi a dotazy účastníků. Poslední část bude věnována networkingu a bilaterálnímu setkání s účastníky.
Podrobný program setkání najdete v příloze, akce bude probíhat v angličtině. Prosíme o registraci účasti na odkaze ZDE do čtvrtka 5. května 2022.

Podnikatelé budou v Gruzii jednat o nových obchodních příležitostech. Misi organizuje Hospodářská komora
Na oficiální návštěvu Gruzie ve dnech 1. až 4. května bude předsedu Senátu Miloše Vystrčila doprovázet třicetičlenná podnikatelská delegace Hospodářské komory. Firmy z oborů energetiky, strojírenství, stavebnictví, logistiky nebo zdravotnických služeb projednají nové zakázky a investice. Hospodářská komora dvě podnikatelská fóra a dvoustranná jednání zástupců firem organizuje v metropoli Tbilisi a druhém největším městě Gruzie Batumi.
Obě fóra zahájí šéf horní komory Miloš Vystrčil a Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory, který podnikatelskou delegaci vede. První fórum proběhne v úterý 3. května v metropoli Tbilisi, druhé o den později ve významném černomořském přístavu Batumi.

Prezentace pracovních příležitostí pro ukrajinské uprchlíky
Zaměstnavatelé, kteří chtějí přidat inzerovanou pozici do naší prezentace nebo mít na akci stánek, zástupce, prosím pište na reditelka@ohkopava.cz. Nabídky budou umístěny i na FB a Whatsapp skupiny opavských Ukrajinců. Na akci bude i překladatel do ukrajinského jazyka a koordinátorka spolupracující s OHK Opava a MAS Opavsko.

Online seminář – nové trhy Jordán a Írák
Dovolte mi Vám zaslat pozvánku na akci „Seminář: Alternativní trhy v kontextu ruské agrese proti Ukrajině –Jordánsko a Irák“, kterou ve spolupráci s dalšími partnery pořádá MPO, Sekce zahraničního obchodu a EU. Akce se bude konat hybridně ve čtvrtek 21. 4. 2022 od 10:00 do 12:00 na MS TEAMS a v hlavní budově MPO na adrese Na Františku 32, Praha 1 (místnost 215).
Jedná se již o sedmý příspěvek do série exportních seminářů MPO v kontextu současné bezpečnostní situace v Evropě.
Registrace pro tento seminář je k dispozici na webové adrese: https://www.mpo.cz/udalost463.html.Registrovat se můžete nejpozději do 20. dubna 2022 do 14:00. Prosíme o uvedení jména, příjmení a společnosti, kterou zastupujete. Do kolonky „poznámka“ prosím uveďte, zda se budete účastnit fyzicky, nebo on-line. Upozorňujeme, že fyzická kapacita prostor akce je omezena na 40 osob. V případě on-line registrace od nás dostanete na Váš e-mail link pro připojení nejpozději v den konání akce.
Vystupující:
- Richard Hlavatý, ředitel Odboru zahraničně ekonomických politik II, MPO (úvodní slovo)
- Zuzana Benešová, vedoucí obchodně-ekonomického oddělení, ZÚ Ammán (online)
- Vojtěch Jirásek, vedoucí obchodně-ekonomického oddělení, ZÚ Bagdád
- Majid Shamas Toma, výkonný ředitel Česko-irácké podnikatelské rady při Svazu průmyslu a dopravy Č

Daruj krev se starosty Hlučínska a OHK Opava
Dnes proběhlo darování krve, děkujeme všem, co darují. Registrujte se jako dárci u Slezské nemocnice Opava, transfuzní stanice na Olomoucké ulici.

České firmy ukrajinské zaměstnance potřebují. Současná krize je nesmí ohrozit, upozornila Komora vládu
HK ČR, 23. února 2022 –Krize na Ukrajině může výrazně omezit vydávání víz pro její občany pracující v ČR. Držitelé krátkodobých víz by proto měli mít možnost získat dlouhodobá víza na území ČR bez nutnosti návratu na Ukrajinu. V dopise adresovaném premiérovi Petru Fialovi to sdělil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Jen v roce 2021 Komora zpracovala přes 4,5 tis. žádostí zaměstnavatelů o více než 21 tis. kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny.
„Již dnes máme informaci od ministerstva zahraničních věcí, že dochází k pozastavení vyřizování krátkodobých a dlouhodobých víz na Zastupitelském úřadu v Kyjevě. Generální konzulát ve Lvově a spolupracující vízové centrum v tuto chvíli nepřerušily svoji činnost. Ovšem vzhledem k eskalující situaci v zemi je nutné dopředu počítat s možností, že dojde k uzavření i těchto zastupitelských úřadů a nebude tak možné zajistit další dlouhodobě požadovaný počet nových žádostí od zaměstnavatelů,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Vláda vyšla podnikatelům vstříc. Návrh covidových kompenzací je v současné situaci dobrým kompromisem
HK ČR, 16. února 2022 –Navrhovaná podoba sektorových kompenzací pro podnikatele zasažené covidovými opatřeními, kterou má dnes na programu vláda, zohledňuje většinu připomínek Hospodářské komory. Ministerstvo průmyslu a obchodu mj. navrhuje navýšení celkového objemu kompenzací z původně zamýšlených 3 na cca 5 mld. Kč. Dobrým signálem je i to, že vláda aspoň pro některá zasažená odvětví sáhla po odzkoušeném způsobu kalkulace výše podpory, jak jej podnikatelé znají z loňských programů COVID 2021 a COVID – Nepokryté náklady, které byly notifikovány podle tzv. Dočasného rámce Evropské komise.
„Oceňuji především konstruktivní komunikaci s ministerstvem průmyslu a obchodu v posledních týdnech. Vnímáme jasně dané rozpočtové limity, a proto realisticky chápeme, že ministerstvo, resp. vláda nemohla vyhovět úplně všem podnikatelským požadavkům. Základní kostra dotačních programů je nicméně pro firmy nastavená vcelku přijatelně,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Polské elektronické mýto e-TOLL lze nyní vyřídit v Ostravě
Službu polského systému elektronického mýta e-TOLL je od 1. února 2022 možné vyřídit také na kontaktním místě v Krajské hospodářské komoře MSK na Výstavní ulici v Ostravě – Mariánských Horách. Hospodářská komora ČR tuto službu pro české provozovatele motorových vozidel nabízí ve spolupráci se společností PaySystem s využitím certifikované palubní jednotky Billien OBU 5050. Výhodou tohoto systému je transparentní oddělení platby projetého mýtného od platby za poskytované služby, není potřeba složitě řešit registraci a nastavení platby mýta přes mobilní aplikaci či externí lokační systém a řešit aktivaci a platbu za mobilní data v Polsku. Při změně řidiče OBU zůstává ve vozidle a to je tak okamžitě připraveno k další jízdě po zpoplatněných komunikacích. (Pokračování textu…)

Česko-australské podnikatelské fórum 21. – 22.2.
Dovolujeme si Vás pozvat na česko-australské online fórum, které organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Australian Trade and Investment Commission (Austrade) v termínu 21. - 22. února 2022.
Hlavním bodem fóra budouB2B online jednání mezi českými a australskými firmami. Česko-australské podnikatelské fórum je zaměřeno především na následující obory: energetika, životní prostředí, zdravotnictví, chemický průmysl, engineering, kybernetická bezpečnost, herní průmysl. Seznam aktuálně přihlášených australských firem si můžete prohlédnout ZDE. Přihlásit se na online podnikatelské fórum je možné pod odkazem ZDE, účastnický poplatek je 1350 Kč (bez DPH) pro členy a 1500 Kč (bez DPH) pro nečleny HK ČR.

Kompenzace – komora jedná s ministrem Síkelou
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela představilnávrh covidových kompenzací. Na pomoc firmám chce resort vyčlenit zhruba 3 mld. Kč. Podmínkou má být min. 50% pokles tržeb, příspěvky se mají pohybovat od 500 tis. Kč do 1,5 mil. Kč. Návrh kritizuje Hospodářská komora, podle které na pomoc řada firem nedosáhne. O podobě covidové pomoci proto vedení Komory ve čtvrtek odpoledne jednalo s ministrem Síkelou. Požadovalo, aby covidová pomoc vycházela v připravených programů Covid 2021 a Covid Nepokryté náklady. Jednání pokračují. Vláda od 9. února konečně ruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo prodělání covidu-19 v restauracích, službách nebo na sportovních akcích. Povinnost ochrany dýchacích cest zůstává. Povinnost předkládat certifikáty ve službách zrušil Nejvyšší správní soud. Plošné povinné testování v ČR skončí vzhledem k vývoji pandemie 18. února, týká se to škol i zaměstnavatelů. Rozhodla o tom vláda. HK předpokládá, že řada firem bude i po 18.2. v testování zaměstnanců pokračovat. Testy v zaměstnání dosud odhalily zhruba 80 tis. nakažených covidem-19.

Digitální byznys jako pilíř budoucí konkurenceschopnosti ČR
HK ČR, 1. února 2022 –Vzhledem ke zpřísňující klimatické politice EU a stále většímu tlaku na změny v ekonomice i sociální politice se v ČR bude stále více prosazovat přidaná hodnota digitálního byznysu. Právě na ten bude tuzemské hospodářství spoléhat v době, kdy bude postupně klesat dosavadní význam průmyslu nebo tradiční energetiky. Během kulatého stolu k digitální ekonomice to uvedli představitelé Hospodářské komory a zástupci hlavních digitálních hráčů ČR. Jednání se v pražském Florentinu zúčastnil premiér Petr Fiala a vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Doporučení Hospodářské komory k návrhu Evropské komise – plyn a jaderné zdroje
Stanovisko HK ČR k návrhu nařízení Komise v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2139, pokud jde o hospodářské činnosti v určitých energetických odvětvích, a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/2178, pokud jde o zveřejňování informací v souvislosti s těmito činnostmi.
Pozice České republiky k návrhu doplňkového nařízení v přenesené pravomoci musí z pohledu Hospodářské komory České republiky zdůraznit vůči Evropské komisi před přijetím návrhu kolegiem Evropské komise aspekty, které budou z hlediska České republiky těžko splnitelné či je nelze splnit, popř. mohou znemožnit dosažení klimatické neutrality ze strany České republiky. Bez úpravy návrhu nelze podle Hospodářské komory České republiky doporučit České republice přijetí tohoto aktu.
Návrh navíc neobsahuje posouzení dopadů pouze přechodného zařazení jaderné i plynové technologie jako udržitelných z hlediska složení energetického mixu České republiky, resp. jeho dekarbonizace. (Pokračování textu…)

Stát naložil zaměstnavatelům další nadílku, vystavování potvrzení
S účinností od 20. prosince se mění mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká testování zaměstnanců a OSVČ na covid-19. Zaměstnavatelé mají nově povinnost v případě pozitivního výsledku testu vystavit zaměstnanci potvrzení, na základě kterého může absolvovat provedení PCR testu, aniž by musel žádat o vystavení žádanky svého praktického lékaře nebo hygienickou stanici. Tím se významně zkrátí doba, po kterou není jisté, zda je zaměstnanec nemocný. OSVČ se PCR testu může podrobit na základě svého čestného prohlášení o tom, že si sama provedla antigenní test s pozitivním výsledkem. Vzor potvrzení je součástí mimořádného opatření, naleznete jej ZDE. Prezident Miloš Zeman podepsal tři zákony, které se týkají situace způsobené pandemií. Jednak zákon o poskytování ošetřovného, zákon o mimořádném příspěvku zaměstnanci při karanténě a zákon o kompenzačním bonusu na rok 2022. Podnikatelé, kterým se kvůli covidovým opatřením snížily příjmy o 30 % a více, budou dostávat 1 000 Kč denně. Lidé pracující na dohodu pak mohou žádat o denní bonus 500 Kč.

Program Antivirus na pomoc zaměstnavatelům
O prodloužení programu Antivirus A a opětovné aktivaci programu Antivirus B rozhodla vláda Andreje Babiše v demisi 29. listopadu. Zaměstnavatelé budou moci dál čerpat finanční pomoc.
Program Antivirus A umožňuje zaměstnavatelům pokrýt státním příspěvkem 80 procent mzdových nákladů na zaměstnance (až do výše 39 000 korun měsíčně), který byl poslán do karantény nebo do izolace. Vláda rozhodla o prodloužení jeho platnosti s tím, že dojde k prodloužení doby uznatelnosti výdajů programu do 28. února 2022. Dosud měl program Antivirus A skončit koncem letošního roku.
Zároveň vláda znovu aktivovala i režim Antivirus B, který kompenzuje zaměstnavatelům náklady na zaměstnance, kteří se v důsledku dopadů pandemie ocitli v režimu překážky v práci na straně zaměstnavatele. U těchto zaměstnanců bude stát zaměstnavateli proplácet 60 procent výše náhrady mzdy zaměstnanci včetně povinného pojistného, a to až do výše 29 000 korun měsíčně. Nově stanovené druhé období uznatelnosti výdajů bude trvat od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022.
Celý program Antivirus pak byl rozhodnutím vlády prodloužen do 30. června 2022, což umožní až do tohoto termínu jednotlivé programy Antiviru v případě potřeby dále prodlužovat. Více v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Výsledky jednání vlády 29. listopadu 2021 naleznete na webu Úřadu vlády ČR.

TŘETÍ AKTUALITA
V Česku existuje – pod zastřešením Hospodářské komory České republiky – 14 krajských a 48 okresních hospodářských komor. Jednou z okresních hospodářských komor je Okresní hospodářská komora (OHK) Opava. OHK Opava je apolitickým dobrovolným nadodvětvovým sdružením podniků služeb ...

TRALALA
Hospodářských komor. Jednou z okresních hospodářských komor je Okresní hospodářská komora (OHK) Opava. OHK Opava je apolitickým dobrovolným nadodvětvovým sdružením podniků služeb, průmyslu, obchodu a řemesel okresu Opava. Financována je prostřednictvím členských příspěvků ...

Vyhlášení soutěže Merkurova křídla 2.12. zrušeno – ceremoniál proběhne v r. 2022
Slavnostní vyhlášení vítězů v kategoriích Osobnost regionu, Živnostník regionu a Firma regionu Merkurova křídla 2021, které mělo proběhnout 2.12.2021 v 18.00, proběhne vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci až v roce 2022. Nový termín včas oznámíme. Děkujeme všem za pochopení.

PRVNÍ AKTUALITA – LOREM IPSUM NA DVA ŘÁDKY
V Česku existuje – pod zastřešením Hospodářské komory České republiky – 14 krajských a 48 okresních hospodářských komor. Jednou z okresních hospodářských komor je Okresní hospodářská komora (OHK) Opava. OHK Opava je apolitickým dobrovolným nadodvětvovým sdružením podniků služeb, průmyslu, obchodu a řemesel okresu Opava. Financována je prostřednictvím členských příspěvků ...

Reakce prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého na vládou nově ohlášená mimořádná opatření
Rozumíme složité covidové situaci a respektujeme přijatá opatření. Budou však mít další tvrdý dopad na již dnes ohroženou část českých podnikatelů, například zákaz vánočních trhů dopadne na turistický trh, neboť na trhy v mnoha českých městech každoročně zamířily tisíce turistů nejen ze zahraničí. Požadujeme proto dva dodatečné kroky.
Za prvé, zvážit, zda kompenzační opatření není třeba přizpůsobit nouzovému stavu, především u programu Covid-nepokryté náklady, kdy pouze 40procentní náhrada těchto nepokrytých nákladů se nyní jeví jako nedostatečná.
Za druhé, mezi podnikateli roste nervozita z každého vládou ohlášeného kroku, především proto, že schválené kompenzace budou výlučně hrazeny již z rozpočtu na příští rok, kde se s nimi nepočítá. Nová vládní koalice dala silně najevo, že rozpočet, schválený odcházející vládou, buď zásadně přepracuje nebo navrhne rozpočtové provizorium. Z tohoto pohledu Hospodářská komora chce hlasitě připomenout, že i když jsou opatření schválena a vyhlášena, není jasné, zda kompenzace budou podnikatelům vůbec vyplaceny. Uvítali bychom proto v této oblasti alespoň rámcovou domluvu staré a nové vlády, případně pak i od nové vlády ujištění, že tyto kompenzační závazky stávající vlády převezme.
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Sněm OHK Opava 15.12. 2021 ve 14,00 online, slavnostní vyhlášení Merkurových křídel 2021 odloženo
Vážení členové a přizvaní hosté, akce původně plánovaná na 2.12. 2021 se ruší. Hlasování o schválení nového příspěvkového řádu proběhne místo toho 15.12. ve 14.00 online a vítězové 5. ročníku soutěže Merkurova křídla 2021 budou vyhlášeni až po zlepšení epidemiologické situace, v termínu, který včas oznámíme. Děkujeme za pochopení.

KOMPENZAČNÍ OPATŘENÍ PRO PODNIKATELE
Vláda na své schůzi konané 22. listopadu 2021 schválila 4 kompenzační opatření pro podnikatele v souvislosti se vznikem a nadále pokračujícím rozšířením onemocnění COVID-19 a s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, kterým se stanovuje omezení v oblasti maloobchodního prodeje a služeb, účinným od 22. listopadu 2021. Epidemie koronaviru v současnosti dále pokračuje, přičemž nelze jednoznačně predikovat její další vývoj a dobu trvání jednotlivých mimořádných opatření.
Dopad zmíněných zákazů a omezení se negativně projeví u řady podnikatelských subjektů, i když se nejedná o plošnou uzávěru podnikatelských aktivit (lockdown), ale pouze o omezení v určitém rozsahu, který ovšem není zanedbatelný.
Na schválení kompenzačních opatření reagovala HK ČR tiskovou zprávou ZDE.

Česko-izraelské business fórum B2B online
Česko – izraelské business fórum s B2B – ONLINE - Hospodářská komora ČR Dovolujeme si Vám připomenout konání česko-izraelského podnikatelského fóra, které proběhne online v termínu 30.11. – 1.12.2021. Akce je zaměřena především na tyto obory: energetika, řešení pro zelené energie, úspory energií v průmyslu (4.0 a AI), kybernetická bezpečnost. Seznam aktuálně přihlášených izraelských firem :
Asine Ltd. | www. Asine-Global.Com |
EExion Ltd. | www.eexion.com |
Exelerate Smart Traffic Ltd | www.exelerate.com |
INTEGRITAS PEOPLE & BUSINES (IP&B) | WWW.INTEGRITAS.CO.IL |
Israel export Institute | www.export.gov.il |
rami yaffe & sons | https://www.yaffeltd.co.il/ |
Razor-Labs | www.razor-labs.com |
SIGA OT Solutions | https://sigasec.com/ |
Siraj technologies | https://sirajtechnologies.com/ |

Skype k členským příspěvkům
https://join.skype.com/BbhgutzguVD4 - právě probíhá , připojte se Ukončeno 11:30, chcete-li se vyjádřit k návrhu OHK Opava, prosím pište https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc3l8h_iPibBzracouUBvi98gBBsyqyyuQqetVnU6BgWp0tQg/viewform

Zástupci české gastronomie, sdružení v Gastronomické sekci Hospodářské komory, se shodují na tom, že:
- zavedení systému O-N bude mít zásadní dopady na podnikání v gastronomii i ve službách a vláda tak musí restartovat program Antivirus na ochranu pracovních míst i kompenzační programy včetně kompenzačního bonusu pro živnostníky
- již dnes jsou propady obratu v některých regionech v desítkách procent
- kompenzační programy by proto měly být dostupné pro všechny, kterým obrat poklesne o třicet a více procent, a hradit 70 % nepokrytých nákladů
- s ohledem na dlouhotrvající pandemickou situaci je nutné, aby se podpůrné programy rozběhly co nejrychleji, není možné, aby se podpora vyplácela až za několik měsíců
- vláda musí také výrazně více investovat do rychlého očkování populace, přijít s finanční motivací pro první dávku u starších spoluobčanů i pro třetí dávku všem, kteří jsou šest a více měsíců po očkování
- vyzýváme všechny provozovatele, aby dodržovali všechna platná opatření, a pomohli jsme tak zabránit dalšímu výraznému růstu nakažených a dalšímu lockdownu české ekonomiky
Za Gastronomickou sekci Hospodářské komory:
- Tomáš Prouza, prezident, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR
- Luboš Kastner, člen představenstva AMSP
- Kateřina Holnová, výkonná ředitelka, Apron
- Václav Stárek, prezident, Asociace hotelů a restaurací ČR
- Aleš Svojanovský, prezident, Česká barmanská asociace
- Jiří Roith, prezident, Český gastronomický institut
- Martina Ferencová, výkonná ředitelka, Český svaz pivovarů a sladoven

HK ČR podporuje zvýšení limitu pro povinné placení DPH na 2 miliony korun
Hospodářská komora podporuje návrh ministerstva financí na zvýšení limitu pro povinné placení DPH na 2 miliony korun, a proto považuje za správný krok požádat EU o notifikaci, která by zvýšení limitu obratu pro osvobození od DPH umožnila. Pověření k podání žádosti by zítra měla projednat vláda. Zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty, a to na 2 miliony korun od ledna 2022, je jedním z 34 doporučení podnikatelů, které formulovala Hospodářská komora na letošním sněmu v Brně. Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje, že Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, nezměnila od svého vstupu do EU, čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. „Zvýšení prahu na dvojnásobek je proto legitimní změnou, jak živnostníkům a drobným podnikatelům snížit administrativní náročnost podnikání,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Aktuální návrh růstu minimální mzdy je mimo ekonomickou realitu
HK ČR - V době, kdy se česká ekonomika potřebuje zotavit z následků koronakrize a dopadů omezeného podnikání, považuje Hospodářská komora návrh MPSV na zvýšení minimální mzdy od ledna na rovných 18 000 Kč za nepřijatelný. Navýšení o 2 800 Kč způsobí komplikace zejména menším a středním firmám, které v posledním roce a půl vyčerpaly velkou část finančních rezerv. O růstu minimální mzdy bude zítra jednat vláda.
Hospodářská komora upozorňuje na to, že současný návrh na růst minimální mzdy není výsledkem jednání tripartity, která se na výsledné částce na posledním zasedání neshodla. „Navržená částka se naprosto vymyká ekonomické realitě. Náš současný křehký hospodářský růst je založený především na stabilitě firem, kterým teď nemůžeme házet klacky pod nohy,“ je přesvědčen prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
(Pokračování textu…)
Upřesnění k opatření MZ ČR k respirátorům na pracovišti
Praha, HK ČR, 25.10. 2021,
Vážená paní, vážený pane,
v návaznosti na dnes zaslanou informaci ohledně používání ochranného prostředku dýchacích cest na pracovišti, kterou jsme převzali z webu Ministerstva zdravotnictví ČR, vám nyní zasílám zpřesnění některých informací. Ukázalo se totiž, že uvedené informace mohou mít nejednoznačný výklad. Z uvedeného důvodu jsme se obrátili přímo na zástupce MZ ČR s požadavkem o vyjasnění.
- Jako zavádějící se může jevit tato informace:
Nadále (i po platnosti nového MO, a to od 25. 10. 2021) platí pro všechny osoby zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek, který brání šíření kapének, ve všech ostatních v bodu 1 mimořádného opatření neuvedených vnitřních prostorech, tj. např. i pracoviště, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 1,5 metru. Tato povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby než spolupracovníka.
Pozn.: Jedná se o textovou chybu ze strany MZ ČR. Platí, že povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby.
(Pokračování textu…)
EY Podnikatel roku České republiky
Nominujte do 22. ročníku soutěže EY Podnikatel roku České republiky, který byl zahájen na začátku září. I letos se hledají ti nejlepší čeští podnikatelé, jejichž práce a inspirativní příběhy si zaslouží ocenění.
Hospodářská komora je tradičním podporovatelem soutěže, které dlouhá léta uděluje záštitu. Nabízíme Vám možnost nominovat podnikatele na stránkách www.podnikatelroku.cz, kde je umístěn nominační formulář. Uzávěrka nominací a přihlášek bude 21. října 2021.

Varování Hospodářské komory České republiky a Agrární komory České republiky
Praha, 14. října 2021 – Hospodářská komora České republiky a Agrární komora České republiky na základě podnětů od členů a signálů z trhu s plynem upozorňují na extrémní riziko, že od začátku příštího týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu firemní zákazníci Bohemia Energy se spotřebou vyšší než 630 MWh ročně. Dodavatelé poslední instance totiž nemají povinnost těmto zákazníkům plyn dodávat, jak také vyplývá ze stanoviska ERÚ. Hospodářská komora a Agrární komora proto dnes začaly mapovat mezi svými členy, kolika z nich odpojení od plynu hrozí. Zároveň vyzývají Ministerstvo průmyslu a obchodu k neodkladnému řešení této situace, neboť může dojít k nevratným škodám v ekonomice České republiky.
Obě organizace připomínají, že včera HK vyzvala k ustanovení krizového štábu, v němž by byli zastoupeni i představitelé podnikatelské sféry (Hospodářská komora, Agrární komora, Svaz průmyslu a dopravy), který by nepochybně přispěl k lepší informovanosti a rychlejší identifikaci problémů tohoto charakteru. Jste-li společností, které by se odpojení od plynu mohlo v kontextu uvedeného reálně dotknout, pište na e-mail:podpora@komora.cz

27. ročník tradiční soutěže HK ČR Exportér roku 2021
Dovolte pozvat Vás k účasti ve 27. ročníku tradiční soutěže Exportér roku 2021 pořádané Hospodářskou komorou České republiky ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem. Přihlášky posílejte do 29.10.2021. V tomto roce nás bohužel stále ovlivňuje koronavirová pandemie, oblast podnikání nevyjímaje, přesto jsme se rozhodli soutěž znovu uskutečnit. Hodnotit se budou jako vždy výsledky za rok předcházející, tedy za rok 2020, který byl pro český export paralyzující. Považujeme ale za užitečné, aby i tento nepříznivý rok byl zaznamenán v historii soutěže a abychom ocenili odvahu a přizpůsobivost českých exportérů, jak čelili a čelí důsledkům globální pandemie. Exportér roku je unikátní příležitostí, jak mezioborově porovnat výkonnost právě vašeho podniku či firmy a poměřit se s těmi nejlepšími. V jakých kategoriích tedy letos můžete soutěžit? (Pokračování textu…)

Novela zákona o DPH definitivně prošla
Novelu zákona o DPH, která reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního obchodování, podepsal prezident republiky. Novela upravuje především obchodování přes e-shopy a dovoz zboží nízké hodnoty.
Od 1. října 2021 dochází k novele zákona o dani z přidané hodnoty, která je zaměřena zejména na nová pravidla v oblasti elektronického obchodování a zavedení systému One Stop Shop. Tyto změny se dotýkají zejména prodejců zboží uskutečňujících přeshraniční prodeje zboží koncovým spotřebitelům (např. e-shopy), digitálních platforem nebo dovozců zboží z třetí země.
(Pokračování textu…)
Zahájení 5. ročníku soutěže o Firmu, Živnostníka a Osobnost regionu Merkurova křídla 2021
Při příležitosti sněmu OHK Opava dne 22.9. 2021 zahájil předseda Kapituly
ing. Tomáš Kerlín 5. ročník soutěže Merkurova křídla 2021.
Nominace do kategorií níže lze provést pomocí tohoto dotazníku Živnostník regionu: Podnikatel, který podniká jako fyzická osoba a má do 50 zaměstnanců Podnikatel / firma regionu: Podnikatel, který podniká jako právnická osoba nebo společnost s více majiteli Osobnost regionu: podnikatelský i nepodnikatelský subjekt nebo instituce Nominovaným může být kterýkoliv podnikatelský subjekt aktivně působící (minimálně provozovna) na území opavského okresu, a to minimálně po dobu 3 let. U kategorie Podnikatel/firma regionu se bude hodnotit hlavně dynamika růstu, inovace, digitalizace a automatizace, stabilita a integrita firmy, přihlížet se bude i na rozvoj lidského potenciálu, spolupráci se školami a ochranu životního prostředí, u kategorie Živnostník regionu stabilita, dynamika, inovace a komunitní působení. Cena Osobnosti regionu požaduje respektovanou, bezúhonnou osobnost s přínosem a pozitivním vlivem/příkladem pro region. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne dne 2.12. 2021 v 18.00 v MDKPB.
Podnikatelé představili dokument, který shrnuje jejich podněty k formování hospodářské politiky nové vlády
HK ČR –Návrhy, představy i požadavky živnostníků a podniků k formování a realizaci hospodářské politiky nové vlády představil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na dnes probíhajícím celostátním sněmu podnikatelů v Brně. Dokument Cesta ke svobodnému podnikání a prosperitě shrnuje 34 jejich podnětů v pěti oblastech – trhu práce, podnikatelském prostředí a daní, udržitelnosti ekonomického a sociálního prostředí, bezpečnosti a obchodních vztazích se zahraničím a také v infrastruktuře.
„Dnes nejproblematičtější oblastí je bezesporu trh práce. Na předních místech žebříčku největších bariér rozvoje podnikání v České republice se dlouhodobě drží bez ohledu na velikost firmy nebo na obor podnikání,“ připomněl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podnikatelé proto doporučují nové vládě, která vzejde z letošních voleb, aby zaměstnavatelům snížila sazbu pojistného na sociální zabezpečení alespoň o dva procentní body, podpořila částečné úvazky zrušením doplatku do minimálního pojistného, zatraktivnila práci na dohodu o provedení práce zvýšením limitu z 10 na 15 tisíc korun měsíčně nebo zrušila v soukromém sektoru zaručené mzdy.

Podnikatelská mise ministra zahraničních věcí ČR Jakuba Kulhánka v termínu 29. září – 1. října 2021 do Ázerbájdžánu a Arménie
Dovolujeme si Vás pozvat na doprovodnou podnikatelskou misi ministra zahraničních věcí ČR Jakuba Kulhánka v termínu 29. září – 1. října 2021 do Ázerbájdžánu a Arménie, jejíž organizací byla pověřena Hospodářská komora ČR.
Tato doprovodná podnikatelská mise, kterou povede viceprezident HK ČR Radek Jakubský, se uskuteční speciálním letadlem a v rámci jejího programu budou organizována podnikatelská fóra a B2B jednání v Baku a v Jerevanu.
Mise by měla být zaměřena především na dopravní průmysl a infrastrukturu, energetiku, stavební průmysl, zdravotní a farmaceutický průmysl, zemědělský a potravinářský sektor, vodohospodářství a další obory.
V případě Vašeho zájmu o účast v podnikatelské misi nám, prosím, zašlete následující dokumenty:
- vyplněnou závaznou přihlášku,
- firemní profil v Aj(v editovatelné verzi),
- snímek pro prezentaci,
- scan cestovního pasu*(strana s fotografií),
- foto účastníkav min. rozlišení 300 DPI,
- scan certifikátu o plné vakcinaciproti Covid-19
na e-mail javorova@komora.cz, a to nejpozději do 15. 9. 2021. Místa budou obsazována do naplnění přidělené kapacity.

Čeští zaměstnavatelé platí příliš vysoké odvody na sociální zabezpečení. Hospodářská komora doporučuje snížení odvodů na průměr členských států EU nebo zemí OECD
HK ČR, 7. září 2021 – Pojistné na sociální zabezpečení odváděné českými zaměstnavateli je po Francii druhé nejvyšší v Evropě. Zatímco například v zemích OECD zaměstnavatelé odvádějí pojistné průměrně okolo 13 % z hrubé mzdy zaměstnanců, v tuzemsku 25 %. Hospodářská komora proto vládě, která vzejde z říjnových voleb, doporučí, aby pojistné zaměstnavatelům snížila na průměr v Evropě.
Ke každé koruně vyplacené mzdy zaměstnanci musí český zaměstnavatel ze „svého“ doplatit dalších 34 haléřů, které odvede zdravotní pojišťovně a ČSSZ vedle vlastního pojistného zaměstnance, které za něj zaměstnavatel také plně administruje a odvádí. Čeští zaměstnavatelé tak mají jedno z nejvyšších zatížení práce v EU i v OECD, a to především kvůli vysokým odvodům na sociální zabezpečení.

Dlouhý: ČR musí při plnění klimatických cílů zachovat energetickou soběstačnost. Jinak riskujeme vysoký růst cen elektřiny a tepla
HK ČR, 7. září 2021 –Dekarbonizace a Green Deal představují největší výzvu pro energetiku posledních desetiletí. Odklon od uhelných zdrojů musí odrážet ekonomickou realitu, stát musí zajistit takový energetický mix, aby nedocházelo v dalších letech k výraznému nárůstu cen elektřiny a tepla a ztrátě konkurenceschopnosti tuzemské energetiky. Doporučila to Hospodářská komora během sedmé debaty z cyklu Volby 2021 zástupcům politických stran ucházejících se v nadcházejících sněmovních volbách o hlasy voličů.
Celá debata na odkaze níže - je třeba si před volbami udělat jasno, co nás poškodí, co nám přinese prospěch.
„Pro úspěšný a efektivní odklon od uhlí, který zároveň umožní zachování bezpečných stabilních dodávek energie za přijatelnou cenu, musí mít český stát jasnou koncepci. Týká se to především vyjednávání o evropském balíčku Fit for 55, který vytyčí cestu evropské dekarbonizace do roku 2030,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že si ČR bude muset vymezit při přechodu na nízkoemisní a bezemisní zdroje elektřiny a tepla priority a klíčové problematické body. (Pokračování textu…)

Hospodářská komora bude od nové poslanecké sněmovny požadovat pro drobné podnikatele zvýšení limitu pro registraci k DPH i pro paušální daň
HK ČR, 5. září 2021 – Hospodářská komora se s novou poslaneckou sněmovnou chystá projednat zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty, a to na 2 miliony korun. Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, nezměnila od svého vstupu do EU, čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech.
Zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH by se drobným podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání. Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání.
Stát neupravil tuto sazbu už 17 let, přičemž například mzdy se zvýšily na dvojnásobek. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. Práh pro plátcovství DPH by tak drobným podnikatelům měl být od roku 2022 reálně stanoven na částku 2,1 mil. korun.

Žádný lockdown ekonomiky a legislativně podchycené testování ve firmách. Komora jde za ministrem zdravotnictví s jasnými požadavky
Praha, 31. srpna 2021, HK ČR –Není možné opakovat uzávěry ekonomiky, podnikatelé za smysluplné naopak považují udržení režimových opatření, jako jsou roušky, omezení počtu osob a dezinfekce tam, kde to bude dávat v boji proti šíření epidemie logiku. S tímto sdělením jde prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na dnešní jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, kterého se zúčastní i reprezentanti dalších zaměstnavatelských svazů.
Hospodářská komora dlouhodobě apeluje, aby vláda povinnost zaměstnanců prokázat se v zaměstnání testem zaváděla jen v těch lokalitách, ve kterých bude na podzim docházet ke zhoršení pandemické situace. „Zaměstnavatelé jsou připraveni výsledky testů kontrolovat, odmítají ale povinnost testování zaměstnanců organizovat. Dle individuálních možností a konkrétních podmínek jsou podniky připravené zaměstnancům v zajištění testů pomáhat, například poskytovat vlastní testovací kapacity. Taková pomoc ale musí být dobrovolná, nikoliv nařizována vládou jako povinnost,“ vysvětluje prezident Komory Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý: Politického divadla už bylo dost
Neadekvátní zákrok je projevem buzerace státu. Prezident Dlouhý se již musel ohradit a zastat se zaměstnavatelů - přinášíme k inspekci z MPSV jeho článek z Deníku.
Paní ministryně Maláčová nedávno napochodovala do továrny na výrobu holítek s komandem třiceti inspektorů a dalšími dvaceti ozbrojenými policisty, celníky a s kandidátem ČSSD Matějem Stropnickým. Je to asi tak stejné, jako kdyby ministr zdravotnictví nakráčel uprostřed zákroku do operačního sálu v nemocnici.
Volby jsou za dveřmi a již jsme si navykli na různá představení. Paní ministryně si navíc naordinovala silnou dávku třídní nenávisti a vyrazila na výlety s doprovodem jako v Severní Koreji do podniků, které se nemohou bránit a musí podle zákona tuto milou návštěvu strpět. Nedělejte však z lidí hlupáky, když tvrdíte, že producírování v podnicích a focení selfíček při kontrole ve fabrikách není předvolební kampaní.
(Pokračování textu…)
Čtvrtletní nebo měsíční plátce DPH? Co je povinné a co se vyplatí
Plátci DPH podávají na finanční úřad daňové přiznání a kontrolní hlášení jednou za měsíc nebo jednou za čtvrtletí. Ne každý může být čtvrtletním plátcem, byť to má nesporné – především administrativní – výhody.
V České republice je v současnosti více než půl milionu subjektů, jež pravidelně odvádějí daň z přidané hodnoty. Téměř 45 procent plátců DPH představují společnosti s ručením omezeným, jen o něco méně je podle statistik společnosti Bisnode fyzických osob s živnostenským oprávněním.
Měsíčních plátců je zhruba dvojnásobné množství než kvartálních, kteří nicméně převažují u živnostníků. Souvisí to především s výší ročního obratu (viz níže) a také datem registrace k DPH.
Po registraci jste měsíčním plátcem
(Pokračování textu…)
Kdy skončí testování ve firmách?
Zdroj: ČTK, Testování již brzy skončí. Povinné nebude testování od 1. 7. 2021 u zaměstnanců a živnostníků.
Firmy, které testují prostřednictvím samotestovacích sad, mohou z veřejného zdravotního pojištění získat příspěvek 60 korun na test, maximálně si mohou nárokovat čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Zaměstnanci nebo živnostníci se mohou nechat otestovat také v odběrových místech za peníze z veřejného zdravotního pojištění, v červnu mají nárok na dva testy metodou PCR a čtyři antigenní testy.
O pokračování povinného testování ve firmách, u živnostníků, v neziskových organizacích či na úřadech do konce června vláda rozhodla na začátku května. Povinnost testu jednou týdně kabinet zavedl postupně. Jako první musely začít podniky nad 250 zaměstnanců, první kolo měly povinnost dokončit do 12. března. Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19.

Očkovat či neočkovat?
8.6.2021, Zdroj: Verlag Dashöfer - Zaměstnavatel se může snažit vysvětlit zaměstnancům výhody očkování proti nemoci Covid-19, a tak je i motivovat. A pokud neuspěje, může vyvodit nějaké pracovněprávní důsledky?
Uložit zaměstnancům povinnost očkování proti onemocnění Covid-19 zaměstnavatel nemůže, k uložení této povinnosti není oprávněn. I kdyby tak zaměstnavatel učinil a uložil zaměstnancům povinnost podrobit se očkování anebo povinnost prokazovat, že se mu podrobili, nelze z porušení této povinnosti vůči zaměstnancům dovozovat žádný přímý pracovněprávní důsledek. Povinnosti jsou zaměstnanci při ochraně zdraví nebo předcházení nemocem uloženy zejm. v § 106 zákoníku práce. Podle § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce je zaměstnanec povinen podrobit se očkování stanovenému zvláštními právními předpisy. Očkování proti Covid-19 však v současné době právními předpisy není stanoveno jako povinné, a to ani pro zaměstnance ve zdravotnictví anebo jiných profesí, kteří mohou být infekčním onemocněním více ohroženi. Vzhledem k tomu, že očkování proti Covid-19 není právním předpisem pro osoby stanoveno jako povinné a zákoník práce, pokud ukládá povinnost podrobit se očkování, vyžaduje, aby očkování bylo stanoveno jako povinné právním předpisem, nemůže zaměstnavatel tuto povinnost zaměstnanci uložit.
(Pokračování textu…)
Máte předmět podnikání – „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ ? Nestačí to!
Nejvyšší soud v aktuálním rozhodnutí (NS 27 Cdo 3549/2020) odjistil a hodil granát do stojatých vod tuzemského korporačního rybníčku, když judikoval, že: [1] Ujednání stanov, podle něhož je předmětem podnikání společnosti výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona nesplňuje požadavek určitosti, neboť z něj není zjevné, co je předmětem podnikání dané společnosti, a odpovídajícího výsledku se nelze dobrat ani výkladem. Takové ujednání je proto z důvodu neurčitosti jeho obsahu zdánlivé (§ 553 o. z.) a nepřihlíží se k němu (§ 554 o. z.) [v režimu právní úpravy účinné do 31. 12. 2013 pak šlo o ujednání absolutně neplatné podle § 37 odst. 1 zákona č.40/1964 Sb., občanského zákoníku]. Na jeho základě tudíž není možné předmět podnikání do obchodního rejstříku zapsat. (Pokračování textu…)

Cestovní ruch a gastronomie prošly ostrou covidovou zkouškou. Bez efektivní státní pomoci budou podnikatelé krachovat
HK ČR, 1. června 2021 – Obory cestovního ruchu a gastronomie jsou dva koronavirovou krizí nejpostiženější sektory. Řada podnikatelů v těchto odvětvích přitom dosáhla jen na omezenou část podpor – podle propočtu Hospodářské komory činila průměrná kompenzace v tomto sektoru jen 30 % nákladů. Upozornila na to Hospodářská komora během páté debaty z cyklu Volby 2021 na téma Cestovní ruch pod zátěží pandemie, které se zúčastnili zástupci politických stran ucházejících se v nadcházejících sněmovních volbách o hlasy voličů.
Cestovní ruch a gastronomie jsou obory, které značnou částkou přispívají státnímu rozpočtu. V předpandemickém roce 2019 odvedli podnikatelé v tomto segmentu na daních a odvodech 130 mld. Kč a zaměstnávali na 250 tis. lidí nejen v Praze, ale kupř. ve znevýhodněných regionech, kde bývá právě cestovní ruch jedním z klíčových zaměstnavatelů.
(Pokračování textu…)
Vláda vzala v potaz argumenty komory bojující za fairové podnikatelské prostředí
31. května budou moci otevřít vnitřní prostory restaurací, umělá koupaliště, sauny či wellness, herny nebo kasina. Platit budou kapacitní limity, nutné budou testy na covid-19 nebo jiný doklad o bezinfekčnosti. Ministerstvo zdravotnictví zmírní od pondělka podmínky pro omezení služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který část mimořádného opatření ve službách označil za nezákonné. Vláda vyslyšela také argumenty Hospodářské komory, která vládu kromě rozvolnění vyzvala i k zachování kompenzačních programů. Podnikatelé totiž i přes otevření budou čelit omezení např. z hlediska kapacity svých provozoven. Také apeluje na vládu, aby co nejrychleji upravila podmínky pro pořádání kongresů a eventů (čtěte ZDE). Podle rozvolňovacích balíčků, které vláda v představila v dubnu, se s fungováním interiérů počítalo, až počet nakažených za sedm dní klesne pod 50 na 100 tis. obyvatel. Přestože k dnešku je 34 nakažených na 100 tis. lidí, vláda původně chtěla se zpřístupněním vnitřních prostor počkat. Restauratéři namítali, že pokud je nutný test, není rozdíl, zda lidé sedí uvnitř či ve venkovních prostorech. Mezi ČR a Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem, Slovinskem a Chorvatskem bude možné od pondělí 31. května cestovat po první dávce očkování proti covidu-19 bez omezení. Certifikáty turistů z těchto sedmi zemí budou uznávány i např. pro vstup do služeb, které budou v ČR otevřené.

Hospodářská komora vítá otevírání ekonomiky. Vláda při rozvolňování ale nedodržuje svá vlastní pravidla
Praha, 27. května 2021 – Jakkoliv je vláda v posledních týdnech při postupném otevírání ekonomiky ambiciózní, neřídí se vlastním jízdním řádem pro rozvolňování, který představila v prvních měsících letošního roku. Hospodářská komora zároveň upozorňuje na trvající nejasnosti, na jakém právním základě mají podnikatelé kontrolovat a vymáhat bezinfekčnost po svých klientech. Podnikatelé musí podle Komory mít i nadále nárok na kompenzace, stát jejich provoz totiž stále výrazně omezuje.
K dnešnímu dni klesla podle dat ministerstva zdravotnictví sedmidenní incidence onemocnění covidem-19 v ČR na 35 nakažených na 100 tis. obyvatel a rychle se blíží k hranici 25, při které vláda avizovala spuštění šestého rozvolňovacího balíčku. Jeho podobu ale stále nepředstavila.„Podnikatelé ale potřebují dostatek času na přípravu a otevření provozů, informace proto potřebují co nejrychleji – ne až po jednání vlády v pondělí. Vzhledem k pozitivnímu vývoji pandemie nic nebrání tomu, aby se vnitřní prostory restaurací, bazénů nebo třeba wellness centra otevřely už v pondělí 31. května, což je koneckonců v souladu s vládními rozvolňovacími plány,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Hospodářská komora navrhuje úpravy rozvolňovacích kroků vlády – něco se podařilo u K. Havlíčka prosadit
Praha, 24. května 2021 –Po více než šesti měsících se dnes znovu otevřely hotely, penziony a další ubytovací zařízení i pro rekreační účely. Možnost začít znovu ubytovávat turisty vláda ale podmínila tím, že při příjezdu se lidé budou muset prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin. Uznávané budou ale jen testy laboratorně prováděné v odběrových centrech.
Takovou podmínku Hospodářská komora označila za nadbytečnou, podle ní by stačil např. test ze zaměstnání. Hospodářská komora také navrhuje, aby se režim pro předkládání potvrzení v hotelech sjednotil alespoň s režimem ve službách.
Vláda by podle největšího reprezentanta podnikatelů – na základě nedávných rozporů u kontrolování potvrzení na zahrádkách restaurací i rozhodnutí soudů – měla také podnikatelům i veřejnosti sdělit, na jakém právním základu stojí povinnost ukládaná provozovatelům ubytovacích zařízení, aby po zákaznících vyžadovali a kontrolovali potvrzení.
(Pokračování textu…)
Ministerstvo zdravotnictví opět neví, kdy po očkování již nemusí firmy testovat zaměstnance
Od rána se snažíme získat oficiální stanovisko, od kterého dne po očkování již není nutné zaměstnance testovat. Mělo by se jednat o 22. den po očkování. Dnes ve 12.00 má být oficiální stanovisko k dispozici. Hygiena, ministerstvo ani linky pro podnikatele zatím černé na bílém nic nemají, takže opět tápeme, čeho se chytit. Obdiv všem personalistům, kteří se letos opravdu nenudí a neustále jen shánějí informace. 16.6. na setkání personalistů si vyměníme zkušenosti - sledujte náš kalendář akcí.

Národní plán obnovy nedostatečně zohledňuje připomínky podnikatelské veřejnosti. Komora navrhovala efektivnější rozdělení peněz
HK ČR, 17. května 2021 –Národní plán obnovy, kterým chce Evropská unie v příštích letech pomoci ekonomikám členských zemí z koronavirové krize, dnes vláda projednává bez vypořádání většiny připomínek Hospodářské komory. Ta přitom k materiálu zaslala ministerstvu průmyslu a obchodu celkem 92 připomínek. Kabinet nicméně k většině z nich před finálním schvalováním nepřihlédl.
Přestože se ministerstvu průmyslu a obchodu sešly připomínky celkem od 70 subjektů, začalo jejich vypořádávání až koncem dubna.„Chápeme, že u tak strategického materiálu nelze vyhovět plošně všem. Je nicméně škoda, že ministerstvo průmyslu a vláda nevěnovaly větší pozornost názoru krizí postižených podnikatelů, kteří by měli být hlavním pilířem ekonomické obnovy po pandemii covidu-19,“upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Rozvolňování – od 17. května mohou otevřít zahrádky restaurací a vnitřní sportoviště
Provozovatelé nebudou muset kontrolovat, jestli hosté na zahrádkách restaurací byli očkováni, mají negativní test na covid-19 nebo zda prodělali tuto nemoc v posledních 90 dnech. Doklady o "bezinfekčnosti" bude kontrolovat hygiena nebo policie. Vláda také rozhodla, že na zahrádkách restaurací bude moci fungovat pro hosty připojení wi-fi. (Pokračování textu…)

HK vyzývá vládu k otevření zahrádek restaurací a zrušení zákazu pro sportoviště. Požaduje také, aby povolila školy v přírodě a školní výlety, stanovila termín pro otevření hotelů a sdělila, zda a jak podpoří cestovní ruch, gastronomii a další odvětví v následujících měsících
HK ČR - „Desítky tisíc živnostníků a mnoho podniků už pověsily své podnikání na hřebík, další to zvažují. Jestliže nechceme, aby tento nepříznivý trend pokračoval, měla by vláda otevřít jednání také o tom, jak bude tuzemské hospodářství podpořeno v následujících měsících, stejně jako to dělají vlády jiných zemí. Podnikatelé opět přicházejí s vlastními rozumnými návrhy,“ dodal Dlouhý.
Podnikatelé sdružení nejen v Hospodářské komoře na základě příznivého vývoje epidemie, masivního celorepublikového testování zaměstnanců, počtu lidí s protilátkami, tedy prodělaným onemocněním covid-19 v posledních třech měsících, a zvyšujícího se počtu očkovaných v tuzemsku požadují po vládě, aby rozhodla o otevření zahrádek restaurací a sportovišť nejpozději od 17. května. Vládě i zákazníkům nabízejí bezpečný provoz, režimová a hygienická opatření. Zároveň požadují, aby vláda školám povolila organizovat školy v přírodě a školní výlety a stanovila termín pro otevření ubytovacích zařízení, kvůli čemuž si lidé zatím nemohou rezervovat pobyt. Podnikatelé ale přicházejí také s návrhy, jak podpořit vládními zákazy nejpostiženější sektory v cestovním ruchu nebo gastronomii i v dalších oborech.

Podpora celoživotního vzdělávání je z hlediska ekonomiky klíčová
HK ČR –Bez celoživotního vzdělávání a jeho kontinuální podpory ze strany státu nebude moci český pracovní trh pružně reagovat na aktuální potřeby zaměstnavatelů a celého pracovního trhu, což výrazně zbrzdí restart tuzemské ekonomiky po koronakrizi. Představitelé Hospodářské komory to sdělili politikům a expertům během druhé předvolební debaty z cyklu Volby 2021 na téma vzdělávání v pražském Florentinu.
Český stát by měl mj. pokračovat v jednání s profesními svazy o Národní soustavě kvalifikací, jejíž rozvoj již delší dobu stagnuje. Národní soustavu kvalifikací zaměstnavatelé pomáhali v rámci sektorových rad budovat v posledních patnácti letech. Na její současné podobě se podílely stovky tuzemských firem, ze státního rozpočtu a Evropského sociálního fondu šla do NSK skoro 1 mld. Kč.
„I přesto, že projekt stál v posledních letech nemalé prostředky a kapacity odborníků a zaměstnavatelů, ze strany ministerstva školství stále není vyjasněno další směřování Národní soustavy kvalifikací. Například na vyjádření resortu školství ohledně konkrétní role zaměstnavatelů v systému kvalifikací čekáme již celý rok,“ připomíná prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Přibývá podniků, které nabízejí státu, že zorganizují firemní očkování proti covid-19. Většina z nich chce uvolnit své kapacity i pro členy rodin zaměstnanců
HK ČR – S nabídkou provádět firemní očkování pro zaměstnance přichází řada zejména velkých zaměstnavatelů z různých odvětví po celé České republice. Polovina podniků přitom zvažuje, že by své kapacity nabídla i pro očkování rodinných příslušníků zaměstnanců. Vyplývá to z bleskového šetření Hospodářské komory mezi podniky zaměstnávajícími více než 500 zaměstnanců.
„Tím, že by do těchto plánů byli zahrnuti i rodinní příslušníci, došlo by k urychlení očkování proti covid-19 v zemi. Organizaci očkování prostřednictvím zaměstnavatelů ale stát zatím neumožnil, měl by pro to vytvořit právní a logistické předpoklady,“ míní prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že pokud existují firmy, které chtějí státu pomoci urychlit očkování, neměl by takovou nabídku ignorovat.

Antivirus bude pokračovat nejméně do konce května
Antivirus bude pokračovat nejméně do konce května. Vláda rozhodla o prodloužení programu, jinak by skončil na konci dubna. Od dubna 2020 stát vyplatil v rámci Antiviru 37,7 mld. Kč, přes 72 tis. zaměstnavatelů čerpalo příspěvky celkem na milion zaměstnanců. Některé žádosti hlavně se změnou režimů Úřad práce žadatelům vracel nebo zamítal. Do konce června chce vláda prodloužit i vyplácení tzv. izolačky –příspěvku k nemocenské pro lidi v koronavirové karanténě nebo izolaci.

HK chce jednat o návratu podnikání do normálu. Podnikatelé se chtějí samoregulovat vlastními pravidly a otevřít své provozovny očkovaným a otestovaným přes aplikaci
HK ČR, Praha, 16. dubna 2021 –Pro podnikatele a tuzemskou ekonomiku devastující plošný zákaz podnikání za situace, kdy se každý den otestuje na bezinfekčnost půl milionu zaměstnanců v podnicích a zároveň přibývají tisíce plně očkovaných lidí, ztratil význam. Podnikatelé proto vyzývají vládu, aby s nimi otevřela jednání o podmínkách, za kterých by mohli znovu otevřít své provozovny od 1. května. Po vládě požadují, aby jim umožnila samoregulaci, a také aby se zapojila do vývoje aplikace, která by potvrzovala bezinfekčnost pro bezpečnou návštěvu v provozovně.
„Nevidím důvod, proč by člověk, který je očkovaný nebo se ráno otestuje v zaměstnání, nemohl večer zajít na zahrádku na pivo, pro knihu do knihkupectví nebo se nechat ostříhat u kadeřnice,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Co je nutné udělat pro prominutí úroků z prodlení u DPH a silniční daně
1.4.2021, Zdroj: Finanční správa. Pokud nemáte zaplacenou daň z přidané hodnoty (DPH) za zdaňovací období září 2020 až březen 2021 a silniční daň za zdaňovací období 2020 včetně zálohy splatné 15. 4. 2021, můžete požádat o prominutí úroku z prodlení a daň bez sankcí uhradit až do 16. 8. 2021. Prominutí umožňuje generální pardon ministryně financí. Jediné, co je potřeba - zaslat svému správci daně oznámení o splnění podmínek. (Pokračování textu…)

Antivirus bude zřejmě prodloužen – vláda o něm bude jednat v pondělí
Zdroj MPSV: Velmi úspěšný Program Antivirus by měl být i přes postupné rozvolňování epidemiologických opatření prodloužen. Shodli se na tom na pondělním jednání tripartity zástupci zaměstnavatelů i odborů. Vláda by o dalším pokračování Antiviru v té podobě, v jaké ho připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, měla jednat příští pondělí. „Program Antivirus je hodnocený jako vůbec nejúspěšnější program, který pomáhá zaměstnavatelům a zaměstnancům překonat dopady koronavirové epidemie. Díky němu firmy nemusejí propouštět a mohou udržet pracovníky, které by po koronaviru znovu musely hledat,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Stal se základním pilířem v boji za udržení pracovních míst v době krize,“ shrnuje. (Pokračování textu…)

Covid – 2021 a Covid – Nepokryté náklady – spuštění kompenzačních programů
Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k novému kompenzačnímu programu Covid – Nepokryté náklady. Žádosti budou podnikatelé moci podávat od 19. dubna. Pomoc se týká období od 1. ledna 2021 do 31. března 2021. Žádosti do programu COVID – Nepokryté náklady bude MPO přijímat do 19. července 2021. Platí, že souběh s dotací Covid 2021 není možný, jde o alternativní způsob pomoci. V programu COVID – Nepokryté náklady výše podpory činí 60 % nepokrytých nákladů za rozhodné období, respektive 40 % pro podnikatelské subjekty s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku ČR. (Pokračování textu…)

Web pro příspěvky na samotesty v provozu
Příspěvky na nákup samoodběrových testů mohou nyní společnosti podnikající v České republice nebo OSVČ nově čerpat přes web www.samotesty-covid.cz. Žádosti o příspěvek bude možné podat pouze prostřednictvím tohoto portálu. 1. dubna 2021 bude zpřístupněna možnost registrace a podání žádosti o příspěvek, a to za testy provedené v březnu 2021. Za tímto účelem z důvodu ochrany oprávnění k podávání žádostí o příspěvky za jednotlivé žadatele rozešlou zdravotní pojišťovny do konce března prostřednictvím sítě datových schránek firmám a OSVČ autorizační klíče. Maximální výše příspěvku činí 60 Kč včetně DPH za 1 test. Lze ho získat pouze na nákup testů uvedených v seznamu antigenních testů, pro které vydalo Ministerstvo zdravotnictví výjimku podle § 4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb. Na jednoho pojištěnce bez ohledu na počet jeho zaměstnavatelů lze přitom čerpat příspěvek na nákup maximálně 4 testů za kalendářní měsíc (max. 240 Kč včetně DPH), provedených ve frekvenci maximálně jednou za 7 dní.

Doba čekání na konfirmační PCR test – dotaz na právní rozbor
Zdroj: Verlag Dashöfer
Dotaz:
V zaměstnání bylo deset kolegů identifikováno antigenními testy jako pozitivní, byli posláni domů a čekali na další PCR test, který pak měli negativní. Jak mají být placeni po dobu, než se mohli vrátit do práce. Zaměstnavatel po nich chce, aby si vzali neplacené volno, sick day, dovolenou nebo nemocenskou 60 %. Nemají nárok na tu zvýšenou nemocenskou, když je to nepřítomnost z důvodu pozitivity i když falešné?
Odpověď:
V době, kdy není ověřeno PCR testem, zda je zaměstnanec pozitivní nebo není, tak mu žádný lékař nenapíše neschopenku. eNeschopenky se dnes vydávají pouze z důvodu karantény nebo izolace. Zajištění testování je uloženo zaměstnavatelům, protože výhradně zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců a také výhradně jen zaměstnavatel nese veškeré náklady s tím spojené (to vyplývá z ustanovení § 101 zákoníku práce). Z toho důvodu také zaměstnavatel nemůže po zaměstnancích chtít, aby si vzali neplacené volno. Je to překážka na straně zaměstnavatele podle § 208, při které má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Podmínky podpory COVID-2021 zveřejněny
Žádosti v programu Covid-2021 bude možné podávat od 12. dubna 2021 od 9:00 hodin do 31. května 2021 do 16:00 hod. prostřednictvím informačního systému přístupného z Portálu AIS MPO.
- Podpora je poskytována za zaměstnance ve výši 500 Kč na den, a to za období od 11. ledna 2021 do 31. března 2021.

HK ČR proti kratšímu intervalu testování ve firmách
Jak plyne z informací v médiích, firmy zřejmě budou muset testovat zaměstnance častěji. Firmy by měly své zaměstnance testovat jednou za pět dní místo sedmidenního intervalu, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. O častějším testování by dnes měla jednat vláda. Proti povinnosti firem testovat častěji než dosud, vystupuje Hospodářská komora, podle které stát ještě ani nevyhodnotil první etapy testování, a už chce měnit pravidla. Držme palce v jednáních, aby se jen krátce zaběhlé testování jednou týdně neměnilo v noční můru nové reorganizace. Cítíme od našich členů již značnou únavu ze stále se měnících opatření.

Testování ve firmách – co trápí zaměstnavatele, na co upozorňuje komora
TZ HK ČR - Nové šetření mezi zaměstnavateli ukázalo, s jakými problémy se musí při testování potýkat. Problémem jsou náklady, komplikace v provozech i nedostatek testů. Desetina zaměstnanců odmítla test podstoupit–Zaměstnavatelé, kteří testují své zaměstnance, smysl testování spatřují nejčastěji v tom, že se včas zabrání šíření nemoci v celé společnosti, tedy nejen ve vztahu k jejich zaměstnancům na pracovištích, ale i ve vztahu k rodinám zaměstnanců nebo zákazníkům. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory mezi 565 zaměstnavateli s více než 50 zaměstnanci.
„Jestliže stát testování ve firmách označuje za jeden z pilířů boje proti šíření nákazy, a zároveň i podle podnikatelů plní širší funkci než jen čistě pro zajištění fungování jejich byznysu, požadavek zaměstnavatelů, aby jim stát zajistil vhodné podmínky pro to, aby mohli testovat, považuji za naprosto oprávněný,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Podatelny finančních úřadů budou od 22. března otevřené každý všední den
Zdroj ČTK - podatelny FÚ budou ode dneška otevřeny od 8:00 do 17:00 hodin až do 1. dubna.
Termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je 1. dubna. Finanční správa doporučuje pro jeho odevzdání využít elektronické způsoby, ale zároveň se připravuje i na osobní podání přímo na úřadech. Aby se na úřadech nevytvářely fronty, prodlouží se provozní doba podatelen, které budou otevřené každý všední den od 8:00 do 17:00 hodin, a to od 22. března 2021 do 1. dubna 2021.
(Pokračování textu…)
Nová omezení v Polsku od 20.3., na pendlery se karanténa nevztahuje
V Polsku dochází ke každodennímu nárůstu nových případů onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví mluví o třetí vlně epidemie. Kvůli velkému nárůstu pacientů s těžkým průběhem hospitalizovaných v polských nemocnicích polská vládá přijala nová omezení s platností od soboty 20.03.2021 minimálně do 09.04.2021.
Od 20. března 2021 se zavírají
- hotely a ubytovací zařízení (výjimka služební cesty, ubytování pracovníků)
- nákupní centra s výjimkou: potravin, drogerie, lékáren, trafik, zoo obchodů a stavebního materiálu, mandlů, knihkupectví, dále zde mohou fungovat kadeřnictví, optika, banky a prádelny.
- divadla, muzea, kina – zákaz projekce v domech a centrech kultury
- bazény, s výjimkou bazénů, které jsou součástí léčebných zařízení,
- sauny, solária, turecké lázně, salony redukce váhy, kasina
- lyžařské areály
- fitness kluby a posilovny
- sportovní objekty mohou být otevřeny pouze pro profesionální sport bez účasti publika
Restaurace jsou uzavřeny dlouhodobě již od minulého roku.

Zdvojnásobení rychlosti testování na pracovištích ? Co na to komora?
TZ HK ČR k záměru vlády
Záměr vlády, aby podniky testovaly své zaměstnance dvakrát častěji než dosud, za situace, kdy se teprve nedávno rozšířila povinnost i na tisíce dalších zaměstnavatelů nad 10 zaměstnanců a kdy ještě ani nebyla nijak vyhodnocena úspěšnost testování ve větších firmách, může skončit nezdarem. Upozorňuje na to Hospodářská komora, podle které by stát měl firmám pro plošné testování nejprve vytvořit vhodné podmínky. Problémem je přitom nedostatečná kapacita odběrových míst pro PCR testy v regionech i vysoké náklady. Zaměstnavatelé by také uvítali, aby stát jasně veřejně deklaroval, že antigenní testování podporuje a nebude pod tlakem některých poradců testování zpochybňovat.

Nejpozději od 26. 3. se do povinného testování zaměstnanců budou muset zapojit i malé firmy zaměstnávající nejméně 10 osob
Zdroj HK ČR. Vydání příslušného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila v pondělí 15. března 2021 vláda Andreje Babiše. Zaměstnavatelé s více než deseti zaměstnanci se od 26. března přidají k velkým a středním firmám, kterým Ministerstvo zdravotnictví kvůli špatné epidemické situaci pravidelné plošné testování už nařídilo. Malí zaměstnavatelé budou mít povinnost od 17. března antigenní testy zajistit a nejpozději 19. března své zaměstnance k testování vyzvat. Zaměstnanci budou povinni se testování podrobit. Stejně jako v případě velkých a středních firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech. Příspěvek na test pro zaměstnance zůstává v původní výši, 60 Kč. U „mikrofirem“ do devíti zaměstnanců ministr Havlíček zavedení povinného testování neočekává. „Shlukování v těchto týmech v současnost není tím hlavním problémem,“ řekl Havlíček. Připomněl i omezenou možnost kontroly. I tyto společnosti ale mohou testovat a žádat o příspěvek 60 korun na test.

Testování je povinné i pro firmy od 10 do 49 pracovníků
Povinné testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců, první kolo testování musejí dokončit do 26. března. Schválila to dnes vláda. Testování v malých podnicích se týká 650 000 pracovníků.
Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín dnes. Úřady a další veřejné instituce musejí všechny zaměstnance otestovat do středy. Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků.
Dnes ve 13:00 projev prezidenta HK ČR k roku trvání pandemie
Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý dnes ve 13:00 shrne rok trvající pandemie koronaviru z pohledu podnikatelů. Projev můžete sledovat živě na komoraplus.cz.

Testování stabilizováno – řešíme již jen úzce specifické dotazy – co testy u dodavatelů přijíždějících do naší firmy?
Na stránkách snopava.cz si dnes můžete objednat termíny testu i 13., 14., 15. a dál. Dnes jsme mimo jiné řešili dotaz :
JSME FIRMA, NA NÍŽ SE VZTAHUJE POVINNÉ TESTOVÁNÍ. MĚLI BYCHOM POŽADOVAT TEST I OD EXTERNÍCH FIREM (S POČTEM ZAMĚSTANCCŮ 49 A MÉNĚ) ČI NAPŘ. ŘIDIČŮ, KTEŘÍ VJÍŽDÍ DO NAŠEHO AREÁLU?
Domníváme se, že v takovém případě neexistuje právní titul pro vyžadování negativního výsledku testu, pokud tak zaměstnavatel nestanoví v nějakém vnitřním předpisu (např. Provozní řád, návštěvní řád, Obchodní podmínky...) v dostatečném předstihu s tím neseznámí své obchodní partnery. Bez testu samozřejmě může zabránit ve vstupu do svých objektů i dodavatelům či externím pracovníkům i bez avíza v dostatečném předstihu, ale patrně vůči nim nebude moci uplatnit případné škody způsobené prodlením v souvisejících pracích.
(Pokračování textu…)
Nové nabídky antigenních testů doplňujeme do sekce Zaměstnanci
K dnešnímu dni se v rezervačním systému Slezské nemocnice stále neobjevuje možnost objednání na antigenní test, ačkoli byla avizována možnost testovat již od 11.3. každý den. Jakmile bude spuštěno, budeme vás informovat. Pro menší odběry testů, než vám dojdou levnější, můžete využít nabídku p. Švajdy z lékárny Poliklinika v Opavě, kde zítra začínají prodávat rakouské testy i po jednotlivých kusech. Nové nabídky firmy FROS a Medifine najdete na našem webu v sekci Zaměstnanci. Pro specifické dotazy volejte na 720 033 015, ředitelce OHK. Přehledně vše k testování i zde

Vladimír Dlouhý: Navzdory našim ústupkům vláda při přípravě nového kompenzačního programu šla za hranu kompromisu. Máme vážnou obavu, že program nebude dostatečně účinný, aby pomohl všem podnikům, které pomoc potřebují
TZ, Praha, 8. března 2021 – Zatímco evropská pravidla umožňují členským zemím kompenzovat ztráty mikrofirem do deseti zaměstnanců v částce odpovídající 90 % jejích ztrát a u ostatních podniků 70 %, vláda se rozhodla u českých podniků paušálně kompenzovat jen 60 % ztrát. Nárok na kompenzaci vznikne jen těm podnikům, kterým meziročně klesl obrat alespoň o polovinu. Hospodářská komora má k parametrům programu výhrady, nicméně oceňuje, že na rozdíl od jiných programů, které vláda přijímala bez diskuse s podnikateli, tato podpora s podnikateli projednávána byla. (Pokračování textu…)

Doporučení HK ČR k organizaci práce v kancelářích
TZ, Praha, 5. března 2021 – Hospodářská komora České republiky důrazně doporučuje zaměstnavatelům, aby se kromě všeobecně přijímaných základních preventivních opatření přispívajících ke snížení rizika nákazy koronavirem v provozech řídili i doporučeními podnikatelských svazů a asociací pro organizaci práce na pracovištích. Ačkoliv doporučení nejsou závazná, Hospodářská komora České republiky doporučuje firmám je dodržovat ve vlastním zájmu.
„Firmy nejsou odtržené od reality. Zaznamenáváme, že oproti lednu se zvyšuje počet firem, které hledají všechny možnosti, jak umožnit lidem pracovat vzdáleně mimo kancelář,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
(Pokračování textu…)
OHK Opava se připojuje k tzv. Jesenické výzvě II varující před uzavřením průmyslu
OHK Opava se připojuje k Jesenické výzvě sepsané kolegy z OHK Jeseník. [pdf-embedder url="http://www.ohkopava.cz/wp-content/uploads/2021/03/JESENICKÁ-VÝZVA-II..pdf" title="JESENICKÁ VÝZVA II."]

Shrnutí nejaktuálnějších informací k testování ve firmách
HK ČR: Testování se řídí dle Mimořádného opatření Č. j.: MZDR 47828/2020-16/MIN/KAN:
- Zaměstnavatelé nově nesmí umožnit na pracovišti přítomnost zaměstnance, který v posledních 7 dnech neabsolvoval PCR test nebo Ag test nebo jiný preventivní test na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem.
- Zaměstnanci jsou povinni se takovému testování podrobit.
- Pro zaměstnavatele s počtem zaměstnanců 250 a více platí povinnost testovat zaměstnance v následujícím režimu:
o smluvně musí mít dostupnost testů pro zaměstnance zajištěnu od 3. 3. 2021
(Pokračování textu…)
Vladimír Dlouhý k testování v reakci na naše zoufání
Dobrý den do Opavy,
s panem ministrem Havlíčkem jednám o testování, stejně jako o kompenzacích pro podnikatele a o mnoha dalších věcech. Jednáme každý den, často do noci, i přes víkendy. Prosím, sdělte to ostatním. K Vašemu mailu:
- Povinné testování ve firmách je ústupek vlády, aby zamezila tlaku na úplné zavření všech podniků nad 50 zaměstnanců u nás. V tomto směru jsme vládu podporovali, neboť si opravdu nepřejeme úplnou uzávěru průmyslu.
- Vláda rozhodla urychlit povinnost testovat tak, že pro některé to začíná již zítra. Je to šibeniční termín. Testů možná je nebo bude dost, ale je problém je včas distribuovat. A samozřejmě, je to zboží na trhu, takže při prudkém nárůstu poptávky, roste i cena. Vláda neměla tak pospíchat, my jsme ji o to rozhodně nežádali.
- Snažíme se sami testy zajišťovat a nabízet, ale jsme stejně zoufalí jako vy na okresech.
- Navíc, zatímco v jiných oblastech vládu veřejně kritizujeme, tady je to těžší, právě proto, že alternativou k povinnému testování je zavření podniků.
Nemohu Vás požádat o nic jiného než o výdrž a trpělivost.
S pozdravem
Vladimír Dlouhý prezident Hospodářská komora České republiky Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15 • 110 00 Praha 1 T: +420 266 721 311
Testování zaměstnanců ve firmách – jak na to
Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo průvodce testováním na covid-19 ve firmách prostřednictvím samotestování. Tedy postup, jak od 1. března 2021 samotestovat antigenními testy s úhradou z veřejného zdravotního pojištění.
- Zaměstnavatel

Jednání HK ČR s resortem průmyslu dávají firmám velkou naději. U kompenzací musí zvítězit kvalita nad rychlostí projednávání.
Tisková zpráva z HK ČR, Praha, 26. 2. 2021 – Hospodářská komora České republiky oceňuje konstruktivní jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu k tématu kompenzačních programů pro podnikatele, která probíhala po celý tento týden. I dnešní diskuze s náměstky ministra průmyslu a obchodu Martinou Tauberovou a Petrem Očkem, vedlo k výraznému vylepšení základních parametrů covidových programů.
„Pozitivně vnímám pochopení zástupců ministerstva průmyslu pro připomínky a potřeby podnikatelů. Každopádně si ale zároveň uvědomuji, že nad konečnou podobou kompenzací povedeme ještě náročnou debatu, mimo jiné o dopadech diskutovaných programů na státní rozpočet,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Co vás zajímá, co s vámi nyní řešíme? – Testování zaměstnanců, polští pendleři, pozdní dodání v nouzovém stavu
Aktuální info, které máme k zavedení plošnému testování a pendlerům z Polska se dozvíte v naší sekci webu - Zaměstnanci. Řešíte zpoždění dodání díla apod. ? Poradíme Vám, jak postupovat. http://www.ohkopava.cz/zamestnanci/

Česko-izraelské podnikatelské fórum ONLINE – B2B jednání
Česko-izraelské podnikatelské fórum ONLINE, další ze série virtuálních podnikatelských fór, které organizuje Hospodářská komora ČR. Součástí fóra budou i B2B jednání online mezi českými a izraelskými firmami. Akce je organizována ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou, Israeli-Czech Chamber of Commerce and Industry, Federation of Israeli Chambers of Commerce, Israel Export Institute, Manufacturers´s Association of Israel and Israeli Federation of Bi-National Chambers of Commerce and Industry. Akce proběhne v termínu od 23.3. 2021 od 10 hodin (SEČ) do 24.3. 2021 do 16 hodin (SEČ). V tomto čase je možné online zhlédnout vystoupení představitelů komor (řečníků) a uskutečnit B2B jednání s vybranými izraelskými partnery. Česko-izraelské podnikatelské fórum je primárně zaměřeno na firmy podnikající v oborech ICT, Cyber Security, e-health, průmyslový internet věcí a na umělou inteligenci. Postup pro registraci:
- Zaregistrujete se pod tímto odkazem:https://live.eventtia.com/en/czechisraelibusinessforum a vyplňte svůj firemní profil. Vyberte z možností, podle toho, zda jste či nejste členem HK ČR. Registraci uložte (můžete se k ní vracet po zadání Vašeho emailu na daném internetovém odkazu v záhlaví webové stránky). Po dokončení registrace se Vám na monitoru zobrazí potvrzující zpráva s výzvou a internetovým odkazem k uhrazení účastnického poplatku, stejně tak Vám dorazí informační email obsahující totéž. Pro zaplacení účastnického poplatku (člen HK ČR 1.800 CZK +DPH; nečlen HK ČR 2.190 CZK +DPH) následně vyplňte Vaše fakturační údaje na ÚČASTNICKÝ POPLATEK ZAPLATIT ZDE a odešlete. Obratem Vám na email dorazí zálohová faktura, kterou prosím uhraďte bankovním převodem
- Po zaplacení bude Vaše registrace na webové stránce schválena (obdržíte potvrzovací email). Následně klikněte na webové stránce dole na „AFTER THE REGISTRATION AND VALIDATION CLICK HERE TO ENTER THE BUSINESS FORUM PAGE AND PLAN YOUR B2B MEETINGS“. Po zadání Vašeho emailu a konfirmačního kódu, který Vám přijde na email, budete vpuštěni na vlastní stránku akce.
- Na této stránce můžete také okamžitě v online režimu začít plánovat Vaše B2B jednání se zahraničními partnery. Seznam přihlášených firem s firemními profily je na stránce uveden. Doporučujeme online stránku navštěvovat průběžně, z důvodu průběžného nahlašování účastníků a plánování Vašich B2B jednání. Čas Vašich schůzek si můžete plánovat na interval 23.3. 2021 od 10 hodin (SEČ) do 24.3. 2021 do 16 hodin (SEČ).

Přehled aktuálních informací a aktivit HK ČR na pomoc krizí zasažených podnikatelů
Zdroj a autor HK ČR: Na téma neotevření obchodů jsme rovněž uspořádali se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR společnou tiskovou konferenci, kde jsme zdůraznili, že rozhodnutí vlády o odkladu rozvolnění proticovidových opatření v maloobchodu podkopává důvěru podnikatelské sféry v budoucí rozhodování vlády. Zatímco kabinet ještě začátkem minulého týdne otevření maloobchodu označil za důležitý psychologický krok a světlo na konci tunelu, pátečním usnesením vzal podnikatelům naději, že se jejich ekonomická situace v dohledné době zlepší. Současně jsme upozornili, že pokud budou i nadále platit nynější vládní opatření, podnikatelskou činnost ukončí až pětina podnikatelů z nejvíce zasažených oborů, do tří měsíců je pak bude následovat dalších 40 %. Tato data jsou výsledkem našeho šetření mezi 1274 podnikateli např. z řad majitelů barů, restaurací, vnitřních sportovišť, některých obchodů či hotelů. Klíčové výstupy si můžete přečíst v tiskové zprávě. Celý záznam můžete zhlédnout ZDE (v čase 7:00 – 19:07).
- Minulý týden Poslanecká sněmovna schválila návrh pandemického zákona (sněmovní tisk 1158), který byl díky opozici významně upraven a byly zhojeny jeho největší problémy (nedostatečná parlamentní kontrola, neexistence institutu náhrady škody). Ve znění, ve kterém zákon míří do Senátu, je přímo tímto zákonem vyhlášen stav pandemické pohotovosti a Poslanecká sněmovna má právo tento stav zrušit. Ministerstvo zdravotnictví, resp. krajské hygienické stanice ve své územní působnosti, mohou např. omezovat, zakazovat a stanovovat podmínky pro výrobu, obchod, poskytování služeb, veřejnou dopravu, ale i provoz zdravotnických zařízení a vysokých škol. Pro svou činnost si budou moci vyžádat součinnost složek integrovaného záchranného systému a případně i Armády ČR. Ministerstvo může opatření vydávat v zásadě jen se souhlasem vlády. Jak ministerstvo tak i hygienické stanice podléhají kontrole vlády i parlamentu a mají stanoveny lhůty pro podávání zpráv a odůvodnění, proč přijatá opatření trvají. Zákon obsahuje pravidla o náhradě škody, kdy je navrženo, aby byla hrazena škoda skutečná. O náhradu škody bude třeba žádat ministerstvo financí a v případě nečinnosti ministerstva je stanovena lhůta 6 měsíců od podání žádosti, kdy bude možné náhradu škody žalovat.
- Druhým zákonem, který byl Poslaneckou sněmovnou schválen je návrh zákona o kompenzačním bonusu (sněmovní tisk 1160), který zvyšuje výši kompenzačního bonusu na 1000,- Kč na den od 1. 2. 2021 do 31. 3. 2021 u činností, které byly významně dotčeny přijatými opatřeními proti epidemii onemocnění Covid-19. Za významně dotčené činnosti se považují ty, u nichž došlo k nejméně 50% poklesu tržeb z prodeje výrobků, zboží a služeb. HK ČR v této souvislosti považuje za vhodné rozšíření kvalifikačního limitu žadatelů o bonus redukovat na 30 % (pozn.: v negativní formulaci použité v návrhu jde o zvýšení z 50 % na 70 %). Oba tyto návrhy nyní míří do Senátu a předpokládá se jejich projednání tento týden.
- Vedle toho se Poslanecká sněmovna znovu zabývala návrhem na změnu zákona o zaměstnanosti, který má upravit obecná pravidla pro tzv. kurzarbeit (sněmovní tisk 1025). HK ČR, i když souhlasí s potřebou obecné úpravy a od začátku na přípravě zákona spolupracovala, za základní nedostatek návrhu považuje neexistenci zákonné podmínky aktivace kurzarbeitu, tzn. aby firmy mohly počítat s tím, za jakých podmínek bude kurzarbeit aktivován a jeho aktivace nezávisela na politické libovůli. Za neméně závažný nedostatek HK ČR považuje velké náklady na straně zaměstnavatele (pojistné odvody). I díky tlaku HK ČR se návrh zákona vrací do 2. čtení, kde bude možné tyto nedostatky zhojit.
- Poslanecká sněmovna se také zabývala odškodňovacím zákonem (sněmovní tisk 1039). Návrh se ubírá jedním ze směrů, které HK ČR považuje za racionální přístup k univerzální kompenzaci újmy způsobené podnikatelům, totiž ke kompenzovaní nákladů. HK ČR podporuje uzákonění jednoznačných a předvídatelných pravidel úhrady kompenzací podnikatelům, kterým stát uzavře provozovnu nebo je omezí ve výdělečné činnosti. Na dané téma jsme se vyjádřili rovněž v této tiskové zprávě.
- Vláda schválila prodloužení programu Antivirus (náhrady mezd), tak aby podpora z něj vyplácená mohla být poskytována až do konce dubna 2021. V tento okamžik program platí do konce února. Podmínky pro poskytování podpory zůstanou téměř neměnné, jen se zpřísní podmínky pro trvání pracovního poměru (pracovní poměr musí existovat nejméně 3 měsíce před podáním žádosti o podporu).
- Přivítal jsem, že se vláda zabývá větší motivací firem k antigennímu testování zaměstnanců. Upozorňuje nicméně na to, že avizované snížení odvodů ze zdravotního pojištění povede k prohloubení deficitu veřejného zdravotního pojištění. Vláda by proto měla představit také systém efektivních kompenzací zdravotním pojišťovnám, aby nebyla v budoucnu omezena dostupnost a kvalita lékařské péče v ČR. Bližší informace si můžete přečíst v tiskové zprávě.
- Informace k přeshraničnímu pohybu pro vás průběžně aktualizujeme ZDE. Pozornost věnujete zejména změnám u těchto zemí: Itálie, Lotyšsko, Německo či Slovensko.
- Vzhledem k epidemické situaci, kdy není možné realizovat podnikatelské zahraniční mise, jsme (nejen) pro členy Hospodářské komory připravili cyklus online podnikatelských business fór s B2B. Nejbližší akce budou věnovány Španělsku (24. 2. – 25. 2.), Srbsku (2. 3. - 3. 3.), Itálii (3. - 4. 3.). Přehled akcí na podporu exportu vč. bližších informací naleznete ZDE.
- Výsledky našich jednání i aktuální informace – nejen ke koronaviru - můžete také průběžně sledovat na www.komora.cz, www.komoraplus.cz či v pravidelném Newsletteru HK ČR.

OHK Opava i přes Covid pokračuje ve svých aktivitách – propaguje řemesla, praxi, nové vzdělávací programy
OHK Opava se v době covidové věnuje i nadále projektům Ponky do školek a Zavádění nových vzdělávacích programů, díky nimž se firmy vychovávají pracovníky pro své technologie a specifické výrobní procesy. Jde to. Máme na to manuál a správnou praxi při zavádění sdílíme dále. Více se k oběma projektům dozvíte ve středu v 16.45 v expresu TV Polar v reportáži z KSR k oboru mechanik seřizovač, rozšířeného o vstřikování plastů a druhé reportáži z předání speciálního ponku s nastavitelnou výškou od firmy HON pro MŠ Dostojevského. Článek k podpoře výběru učňovských oborů v rámci seriálu OHK Opava Život v současnosti v Deníku si přečtete zde.

Příjem žádostí o pomoc města Opavy živnostníkům s uzavřenou provozovnou začíná
Jednoduchý dotazník najdete na stránkách města Opavy. Celkem jsou alokovány 4 miliony korun.
Radní na svém zasedání 17. února schválili vyhlášení výzvy, v rámci níž mohou podnikatelé s provozovnou a obratem do 10 milionů korun ročně zažádat město o finanční dar ve výši 20 tisíc korun. Nezáleží na tom, zda jsou sídla jejich provozoven umístěna v městských či jiných prostorách, důležité je, aby měla adresu na území města Opavy včetně městských částí. Druhou významnou podmínkou je, že jejich podnikatelská činnost byla výslovně zakázána ke dni 27. 12. 2020 na základě usnesení vlády.
Takhle ne! Co nám tu zbude? Pětina podnikatelů v uzavřených nebo omezených sektorech hospodářství za měsíc zkrachuje
Dnešní zpráva z HK ČR přináší neutěšené výsledky šetření mezi krizí nejpostiženějšími podniky: Pětina podnikatelů v uzavřených nebo omezených sektorech hospodářství za měsíc zkrachuje
Praha, 18. února 2021 – Pokud budou nadále platit stávající zákazy, pětina živnostníků a podniků, kterým vláda mimořádnými opatřeními uzavřela provozovny, výrazně omezila jejich výdělečnou činnost nebo jsou závislí na činnosti uzavřených provozů, neudrží své podnikání už déle něž jeden měsíc. Dalších až 40 % podniků z nejpostiženějších sektorů zřejmě zamíří do insolvence do tří měsíců. Vyplývá to z bleskového šetření, které provedly Hospodářská komora a osm podnikatelských svazů mezi živnostníky a podniky, které působí v nejvíce vládními restrikcemi postižených oborech, jako jsou restaurace, bary, vnitřní sportoviště, prádelny, čistírny, eventy nebo obchody.

HK žádá podnikatele v celé zemi, aby protiepidemická opatření v provozovnách zachovali. Pomoci jim mohou metodiky a doporučení sestavené oborovými asociacemi
Praha, 12. února 2021 – Pokud se podnikatelé rozhodnou při neprodloužení nouzového stavu znovu otevřít, Hospodářská komora na ně apeluje, aby sami zajistili bezpečné podmínky jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance. Využít mohou pravidla proti šíření onemocnění covid-19, která pro ně sestavily podnikatelské svazy, unie a asociace, jež Hospodářská komora zastřešuje.
Podnikatelé musí sami zvážit, zda v současné situaci povolají zpět své zaměstnance a zákazníkům budou znovu poskytovat služby. Zároveň jsou si vědomi své odpovědnosti provozovat své provozovny tak, aby byly pro zaměstnance i zákazníky bezpečné, tedy aby v prostorech byl minimalizován přenos nákazy.

Otevřený dopis OHK Opava ministryni Maláčové a ministrovi Havlíčkovi
Vzhledem ke stávající situaci, kdy firmy neví, co mohou čekat po ukončení Antiviru, se OHK Opava rozhodlo urgovat ministerstva práce a sociálních věcí a průmyslu, aby si stanovení podmínek pro Kurzarbeit dali nyní jako prioritu číslo jedna. [pdf-embedder url="http://www.ohkopava.cz/wp-content/uploads/2021/02/Dopis-ministryni-Maláčové.pdf" title="Dopis ministryni Maláčové"]

HK : Vláda znovu hraje s podnikateli nefér hru. Postup vlády k parametrům jednoho univerzálního kompenzačního programu je nepřijatelný
Praha, 9. února 2021 – Hospodářská komora České republiky se zásadně ohrazuje proti způsobu, jakým vláda odsouhlasila záměr Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí zjednodušit dosavadní systém vyplácení podpor podnikatelům či zaměstnavatelům, jimž vláda zakázala nebo výrazně omezila výdělečnou činnost. Podpora má být vyplacena těm podnikatelům, u kterých došlo k poklesu tržeb o 50 a více procent, přičemž zaměstnavatelé by měli mít nárok na 500 korun za zaměstnance a den. Hospodářská komora naopak pozitivně přijala navýšení kompenzačního bonusu OSVČ na 1 tis. korun denně, což dlouhodobě navrhovala.
(Pokračování textu…)
Vláda vyslyšela HK ČR a zvyšuje kompenzace na 1000 Kč denně. Zároveň vyzývá zákonodárce, aby stát přestal u živnostníků vybírat platby záloh na odvody
Praha, 8. února 2021 – Hospodářská komora vyzvala zákonodárce, aby stát živnostníkům, kterým zakázal výdělečnou činnost, stejně jako na jaře loňského roku prominul platby záloh na sociální a zdravotní pojištění. Odvody totiž živnostníci musí hradit, i přestože jim stát uzavřel provozovny a zakázal jim jako preventivní opatření proti šíření koronaviru pracovat. Hospodářská komora zároveň ocenila dnešní rozhodnutí vlády, aby osobám samostatně výdělečně činným stát vyplácel místo 500 korun dvojnásobek.
„Stát by měl obdobně, tak jako na jaře, systémově odpustit placení záloh na sociální a zdravotní pojištění, a přiměřeně snížit i celoroční výši povinného pojistného právě proto, že to byl zásah státu, který neumožňuje drobným podnikatelům pracovat ani v té míře, aby mohli platit zálohy i jen v minimální výši,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Šéf Komory zároveň uvedl, že ačkoliv Hospodářská komora obecně podpořila záměr senátorů přiměřeně a v mezích možností státního rozpočtu navýšit kompenzační bonus pro osoby, jejichž podnikání bylo buď zcela zakázáno, nebo tak významně omezeno, že nemohou vykonávat svou výdělečnou činnost, řešení nedávno navržené Senátem, tedy navýšení pomoci z 500 na 667 korun právě kvůli odvodům, je zbytečným transferem peněz od státu k podnikatelům a pak zpět státu.
Podle něj je správné, že podpora bude vyšší, protože z 500 korun denně nelze dlouhodobě pokrývat závazky vyplývající z podnikání, ať už jde např. o splácení podnikatelských úvěrů, pojištění, energií a jiných fixních nákladů, a k tomu ještě hradit své osobní výdaje. Ke zdvojnásobení kompenzace Hospodářská komora a 127 podnikatelských svazů a asociací vyzvaly vládu 17. prosince.
„Je zřejmé, že si tuto situaci, kdy jsou živnostníci bez příjmů ze své aktivity, nezavinili sami vlastními chybami v podnikání, ale že je jejich hospodářská „nečinnost“ způsobena administrativním zásahem státu. Doba, po kterou omezení jejich podnikání trvá, nemůže být považována za běžné či očekávatelné podnikatelské riziko, se kterým je nutno počítat,“ podotkl Dlouhý.
Stát osobám samostatně výdělečně činným placení záloh na sociální a zdravotní pojištění odpustil jen od března do srpna loňského roku. Od té doby – navzdory tomu, že vláda zakázala vybraným živnostníkům podnikat – stát platby od živnostníků vyžaduje.

HK poslala na MPO výhrady k programu Covid 2021
Praha, 5. února 2021 – Hospodářská komora adresovala ministerstvu průmyslu konkrétní návrhy, jak nově vznikající kompenzační program poslední záchrany, pracovně označovaný covid 2021, upravit. Vznik programu iniciovala na začátku letošního roku.
„Parametry nového programu, se kterými jsme se seznámili, by v praxi nevedly k jednoduchém a rychlému přístupu firem k programu poslední záchrany. Od začátku voláme po prosté a srozumitelné univerzální pomoci, na kterou budou mít nárok i ti, kteří dosud propadají sítem podpor. Máme obavy, že tak, jak jej ministerstvo průmyslu navrhlo, ale bude znamenat, že žadatelé budou muset podstoupit nepřiměřenou administrativní zátěž a dlouho čekat na vyplacení podpory,“ uvedl ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Ladislav Minčič, který od podnikatelů shromažďuje podněty k novému programu a předkládá je jménem Hospodářské komory ministerstvu průmyslu a obchodu.

HK ČR: Návrh MPSV na vyšší nemocenskou je v současné chvíli pro firmy nepřijatelný. Leda by její úhradu stát dočasně zcela převzal
Praha, HK ČR, 1. února 2021 – Všeobecné zvýšení nemocenské ze 60 na 90 % denního vyměřovacího základu, jak navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí, by znamenalo enormní náklady pro zaměstnavatele, z jejichž peněz jsou v prvních 14 dnech nemoci náhrady mezd hrazeny. Hospodářská komora na to upozornila po dnešním jednání tripartity k mimořádnému příspěvku pro osoby v karanténě, jehož cílem má být větší motivace lidí k testování na covid-19. Komora upozorňuje na to, že mnoho firem se v současnosti potýká s hospodářskými problémy v souvislosti s uzávěrou ekonomiky kvůli koronaviru. „Skokové zvýšení nemocenské by proto mohlo pro řadu podnikatelů být ranou z milosti. Pokud stát přemýšlí, jak pomoci firmám v krizi, motivovat lidi k testování a zároveň navýšit nemocenskou, mohl by dočasně převzít úhradu náhrad mzdy v nemoci do své režie,“ reagoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Zemřel bývalý prezident HK ČR Petr Kužel
Vážení kolegové,
s hlubokým smutkem a lítostí oznamuji, že dnes 30. ledna zemřel ve věku 58 let bývalý prezident Hospodářské komory a dlouholetý člen našeho představenstva Petr Kužel.
Nečekaný a náhlý odchod Petra Kužela je ztrátou nejen pro jeho rodinu, ale také pro celou naší podnikatelskou veřejnost, kterou po dvě funkční období úspěšně reprezentoval na postu prezidenta Hospodářské komory.
Symbolicky se budeme moci s Petrem Kuželem rozloučit zápisem do kondolenční knihy, která bude od pondělí 1. února po dobu jednoho týdne od 10 do 16 hodin umístěna v sídle Hospodářské komory ve 4. patře pražského Florentina (recepce A). Zároveň jsme na webových stránkách umístili kondolenční knihu v elektronické podobě.
Vyjadřuji tímto hlubokou a upřímnou soustrast rodině a blízkým Petra Kužela.
Vladimír Dlouhý prezident

Nové informace k nároku na kompenzační bonus u osob vykonávajících činnosti sezónního charakteru
zdroj: Finanční správa - Nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně náleží osobám s převažující činností v přímo omezených oblastech ekonomiky. Tato činnost musí být, co se dosahovaných příjmů týče, dominantním zdrojem obživy. Podrobný výčet podmínek pro přiznání tohoto druhu podpory je obsažen v zákoně o kompenzačním bonusu (zákon č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu, ve znění pozdějších předpisů).
Finanční správa zaznamenala zvýšené množství dotazů ohledně možnosti čerpání kompenzačního bonusu osobami, jimž byl na základě aktuálních opatření orgánů státní správy bezprostředně omezen či zakázán výkon činnosti, kterou mohou s ohledem na její charakter provozovat pouze po část roku a lze ji tudíž označit za činnost sezónní. Je zřejmé, že v těchto případech existují objektivní důvody, pro které není možné požadovat splnění zákonné podmínky existence převažující části příjmů ze zakázané či omezené činnosti v tzv. rozhodném období (od 1. června do 30. září 2020).
(Pokračování textu…)
Informace pro samoplátce zdravotního pojištění – OSVČ a OBZP
Zdroj: VZP - V souvislosti se zvýšením částek minimálního pojistného OSVČ a pojistného OBZP upozorňujeme, že částky v nové výši je nutno odvést už za leden 2021.
Termín splatnosti je pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve správné výši je tedy nutno odvést mezi 1. lednem a 8. únorem, a to na správný účet pojišťovny.
Výše minimální zálohy OSVČ se každý rok mění, protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství. Pro rok 2021 činí průměrná měsíční mzda 35 441 Kč, takže již od 1. 1. 2021 se minimální záloha OSVČ zvyšuje na 2 393 Kč.
(Pokračování textu…)
Činnost přerušilo skoro 100 tisíc živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 %
Dnešní Hospodářské noviny přinesly znepokojivé statistiky. Podnikání loni přerušilo 99 329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 %. Nejvíce podnikatelů ukončilo podle poradenské společnosti Bisnode svoji činnost ve druhé polovině roku. Nejčastěji byznys ukončovaly kvůli koronakrizi firmy v maloobchodě a službách nebo ve stravování. Opavský živnostenský úřad byl též zahlcen i opakovanými žádostmi o přerušení a znovuobnovení živností podle toho, jak vláda informovala o kompenzacích a dalších opatřeních. Další zprávu o živnostnících dnes vydaly LN, a sice k paušální dani. K využívání paušální daně se pro letošní rok přihlásilo 57 826 živnostníků, uvedlo ministerstvo financí. Podnikatelé s ročním obratem do 1 mil. Kč se mohli k paušálnímu zdanění registrovat do pondělí. Začínající živnostníci nebo ti, kdo svoji podnikatelskou činnost letos obnoví, mohou využívání paušální daně Finanční správě ohlásit i v průběhu roku.

Stát vyplatil podnikatelům 110 mld. korun, méně než předpokládal
Praha, HK ČR, 12. ledna 2021 – Z analýzy dat o pokladním plnění státního rozpočtu za rok 2020, kterou provedla Hospodářská komora, vyplývá, že kompenzace podnikatelům v souvislosti s vládními kroky proti koronaviru v loňském roce činily 110 mld. Kč. Stát přitom již v květnu loňského roku avizoval, že dohromady podnikatele a zaměstnance podpoří sumou 1,2 bilionu korun. Z toho skoro 90 mld. korun měla být přímá podpora a téměř 145 mld. Kč podpora formou daňových úlev a odkladů plateb. Z analýzy tak vyplývá, že pomoc státu určená pro podnikatele a zaměstnance soukromého sektoru je o zhruba 40 % nižší, než byla vládou deklarována na jaře loňského roku. (Pokračování textu…)

ONLINE SETKÁNÍ ČLENŮ OHK OPAVA 22.1. 2021 OD 8.30
Tradičně se můžete těšit na přehled hlavních novinek v legislativě platných od 1.1. 2021 v podání JUDr. Vítka, Ph.D. a dozvědět se více o službách právní kanceláře s regionální působností, kterou zastupuje.
Po tomto hlavním tématu představí OHK Opava své hlavní projekty pro rok 2021
Ročenku – Merkurova křídla 2021 – Veletrh povolání 2021 – Nové studijní obory a možnost zapojit se do pracovních skupin OHK Opava
Z LEGISLATIVNÍCH NOVINEK UVÁDÍME MALOU OCHUTNÁVKU:
Zrušení superhrubé mzdy.
Klouzavá progresivní sazba daně prostřednictvím dvou sazeb ve výši 15 % a 23 %.
Zvyšuje se základní sleva na dani. Pro 2021 činí 27 840 Kč, pro rok 2022 vzroste na 30 840 Kč. Ruší se i limit pro daňový bonus 60 300 Kč. Nově se rodinám s více dětmi vyplácí bez omezení. Průměrná mzda pro rok činí 35 441 Kč.
Základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí od 1. ledna 2021 nejméně 15 200 Kč za měsíc nebo 90,50 Kč za hodinu.
Přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti bude od roku 2021 výhodnější. ….. a další
ODKAZ PRO PŘIPOJENÍ SE https://meet.google.com/pfq-sojq-vii
OD 8.20 VÁS BUDEME PŘIPOJOVAT

Hospodářská komora navrhla vládě úpravy programu COVID Gastro
Vládou schválený kompenzační program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako dodavatelé uzavřených provozoven ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zaměstnance také nedostatečně zohledňuje ty podnikatele, jejichž obchodní model nepředpokládá mnoho pracovních sil, příkladem jsou lyžařské areály nebo fitness centra.
„Vzhledem k rozpočtovým omezením i potřebě operativního řešení, které by v praxi alespoň dílčím způsobem odzkoušelo využívání univerzálního kritéria obratu, navrhujeme pilotně rozšířit v pondělí vládou schválený program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny. V rámci tohoto programu by byla vedle mechanismu, kdy stát bude vyplácet uzavřeným provozovnám 400 Kč na den na zaměstnance, ještě jedna alternativa. Ta by byla založená na dotaci ve výši určitého procenta z prokázaného poklesu příjmů. Parametry této alternativy by byly zvoleny tak, aby v jejím rámci spočítaná případná pomoc státu představovala spíše poslední záchranu," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že díky této variantě v programu by na podporu dosáhli i ti podnikatelé, jejichž obchodní model nepředpokládá masivní nasazení pracovní síly. (Pokračování textu…)

Živnostníkům může ulevit paušální daň, firmám stravenkový paušál
Zdroj LN: Živnostníci budou moci od letošního roku využívat paušální daň, která slučuje platby daně a odvodů do jediné platby. Systém, který v roce 2016 představila Hospodářská komora, by měl podnikatelům ulevit od administrativy. Paušální daň se týká OSVČ, které nejsou plátci DPH a jejichž roční příjmy nepřesahují 1 mil. Kč. Termín pro přihlášení k paušální dani je 11. ledna. Stravenková revoluce 2021. Od ledna mají české firmy novou možnost, jak svým zaměstnancům přispívat na stravování. Místo klasických papírových kuponů budou moci podnikatelé pracovníkům na stravné přispívat formou finančního příspěvku přímo k výplatě. Podle ministerstva financí stravenkový paušál řadě firem uleví od výrazné administrativy a poplatků, které jsou s klasickými stravenkami běžně spojené.

Na 127 podnikatelských organizací v Hospodářské komoře žádá vládu o jednu administrativně jednoduchou kompenzaci pro podnikatele
Praha, 17. prosince 2020 – Hospodářskou komorou zastřešených 127 oborových podnikatelských svazů, unií, asociací, klastrů a řemeslných cechů, jejichž více než 25 tisíc členů zaměstnává 3,3 milionu zaměstnanců, dnes požádaly vládu, aby s Hospodářskou komorou otevřela diskusi o úpravě parametrů a sloučení kompenzačních programů do jediné podpory. Ta má být administrativně jednoduchá na straně podnikatelů i státní správy. Pomoc má řešit také problém, kdy stát kompenzuje jen část nákladů uzavřeným provozovnám, ale neřeší přežití podnikatelů. Situaci podle firem zhoršují celospolečenské mýty.
Podle prvního mýtu stát z avizované částky 1,2 bilionu korun podstatnou část vyplatil podnikatelům a plánovaný schodek státního rozpočtu je způsoben právě podporami pro podnikatele.
Hospodářská komora proto vypracovala analýzu vládní podpory podnikatelům za rok 2020. Z ní vyplývá, že z plánovaného celoročního schodku státního rozpočtu v částce 500 mld. korun tvořily ke konci listopadu kompenzace podnikatelům v ČR v souvislosti s koronavirem pětinu. Z toho ale podpora fakticky adresovaná firmám prostřednictvím výdajů veřejných rozpočtů činila pouhých 14,7 mld. Kč. Cestou daňových a pojistných úlev ušetřili podnikatelé 84,2 mld. Kč. Část těchto úspor je ale jen pouhým odkladem plateb, které podnikatelé budou muset stejně uhradit.

Jednání HK ČR s ministerstvy – boj o Antivirus a lepší podmínky pro živnostníky
Zástupci Hospodářské komory o víkendu jednali s vicepremiérem, ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou o úpravě kompenzačních programů pro podnikatele. Ti své návrhy na podporu české ekonomiky představili také na dnešním jednání tripartity. „Řada podnikatelů již vyčerpala veškeré rezervy a současná epidemická situace, bohužel, přinese další omezování ekonomiky a riziko dalšího propouštění. Během víkendu jsme intenzivně jednali s představiteli vlády a téma podpory ekonomiky bylo hlavním bodem dnešní tripartity. Vzhledem k tomu, že vláda dnes rozhodne o dalším uzavření řady sektorů ekonomiky, považujeme za klíčové, aby zároveň dnes schválila jasné podmínky další pomoci. Za klíčové považujeme prodloužení programů Antivirus A+ a B po celou dobu platných omezení provozů a obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců. Zároveň prosazujeme, aby se na stejnou dobu prodloužil program Covid-nájemné pro všechny uzavřené podniky bez dosavadních omezení a dokončily se rozpracované programy, jako je např. Covid-veletrhy. Nejvíce postižené obory jako je gastronomie, cestovní ruch a jejich dodavatelé musí mít šanci přežít současnou situaci a rozšíření programů pomoci tomu musí odpovídat,“ poznamenal viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Hospodářská komora zároveň prosazuje zvýšení kompenzačního bonusu pro živnostníky na 1 000 Kč z dnešních 500 Kč denně. (Pokračování textu…)

Vláda od pátku znovu zpřísní opatření. Obchody a služby ale zůstanou otevřené
Opět od 18.12. budeme muset zůstat doma mezi 23.00 a 5.00. Co se hlavně dotkne podnikání? Co hotely a restaurace? Hotely a restaurace budou muset znovu zavřít. Pouze výdejní okénka restaurací budou smět být otevřena mezi 5.00 a 23.00, ale nesmějí prodávat alkoholické nápoje. Na veřejnosti je zakázáno konzumovat alkoholické nápoje. Služby lze provozovat za dodržení 3R. Týká se změna také malých obchodů a provozoven služeb? Ne, ty budou smět nadále zůstat otevřené za dosavadních podmínek (dezinfekce, dvoumetrové rozestupy, 15 metrů čtverečních prodejní plochy na jednoho člověka). Sport a volnočasové aktivity Jak to bude s provozem lyžařských areálů? Vleky se letos mohou spustit také tento pátek. Ani v zimních střediskách ale nebudou smět být otevřené hotely ani restaurace. Bude se smět sportovat ve vnitřních prostorách? Ne, tato sportoviště budou opět pro potřeby amatérů uzavřena. Navíc se opět musí zavřít sauny. Také venku nebude smět trénovat více než šest lidí najednou. Lze si dopřát masáž, ale za dodržení hygienických opatření. A co návštěvy kulturních akcí, muzeí a galerií? Letošní svátky strávíme bez kulturních akcí. Kromě dlouhodobě zakázaných koncertů, divadelních a filmových představení se po dvou týdnech opět uzavřou muzea a galerie. Podrobněji k tomu, co platí a neplatí při stupni PES 4 se nejvíce dozvíte na https://covid.gov.cz/situace/obchod-sluzby

Hospodářská komora podpořila centralizaci hygienické služby, odmítla ale omezení práv občanů a podnikatelů
Mimořádná opatření, která návrh zákona o ochraně veřejného zdraví zavádí a svěřuje do pravomoci Státní hygienické služby, významně omezí základní práva podle Listiny základních práv a svobod. Zároveň vyloučí možnost domáhat se náhrady škody, kterou můžou kroky, jako je uzavření provozů, omezení pohybu a další zákazy, podnikatelům způsobit. Vyplývá to z právního rozboru, který v meziresortním připomínkovém řízení adresovala ministerstvu zdravotnictví Hospodářská komora. Resortu proto doporučila ponechat v novele jen ty části, které povedou k reorganizaci a digitalizaci hygienické služby. Ustanovení rozšiřující pravomoci doporučila z novely zcela vypustit.

Drobným podnikatelům i firmám hrozí od úřadů pokuty za nedodržování lhůt, přestože jim stát plnění zakázek ztížil
Navzdory situaci, kdy vláda řemeslníkům, osobám samostatně výdělečně činným a podnikům zakázala nebo ztížila, případně fakticky úplně znemožnila včas plnit závazky vyplývající ze smluv uzavřených na základě veřejných soutěží a zakázek, veřejnoprávní úřady a instituce z pozice odběratelů udělují podnikatelům pokuty za prodlení s dodáním zboží nebo služeb. Hospodářská komora požádala vládu a úřady, aby smluvní sankce neuplatňovaly. Ty to však odmítly.
„Pokud je někde prostor, jak může stát pomoci podnikatelům, pak je to přesně tady. Nechceme přitom, aby úřady plošně pardonovaly pokuty. Chceme, aby úřady vzaly v potaz dlouhodobě existující mimořádnou situaci a aby se se svými dodavateli dohodly na úpravě smluvních závazků, nebo prodloužení termínů dodání služeb nebo zboží, neboť jim nebo jejich subdodavatelům stát zakázal podnikat nebo je přinejmenším alespoň omezil v podnikání, a nemohou tak plnit lhůty. Neochota se tím zabývat, odmítavá či alibistická reakce vlády, ale i dalších úřadů, které jsme požádali o podporu, nás ale překvapila,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Matice s opatřeními pro všechny možné aktivity od 3.12.
[caption id="attachment_2057" align="alignleft" width="1633"] opatření[/caption]
[pdf-embedder url="http://www.ohkopava.cz/wp-content/uploads/2020/12/covid-pes-matice-opatreni1.pdf" title="covid-pes-matice-opatreni(1)"]

Hospodářská komora vítá rozhodnutí vlády částečně umožnit podnikatelům jejich činnost.
HK zároveň navrhuje možnosti podpory firem i ve třetím stupni nebo zahájení antigenního testování
Hospodářská komora oceňuje, že vláda představila jasný plán rozvolňování proticovidových opatření v tomto týdnu a přechod ČR do 3. stupně protiepidemického systému. Komora zároveň doporučuje vládě, aby provedla revizi poskytované podpory podnikům a zajistila spravedlivý systém pomoci postiženým sektorům. Podnikatelé také deklarují, že jsou připraveni zahájit testování zaměstnanců pomocí antigenních testů, a urychlit tím rychlejší zotavení české ekonomiky.
„Předpokládali jsme, že vláda od pondělka umožní podnikatelům a jejich zaměstnancům alespoň částečně fungovat tak, jak stanovila v pravidlech protiepidemického systému ve třetím stupni. Čtvrteční kompromis vítáme, nicméně komunikace případného rozvolnění v posledních dnech, kdy se začaly hledat způsoby, jak v pondělí nerozvolnit, zpochybnily samotný protiepidemický systém,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Ošetřovné – časté dotazy – konkrétní příklady ze života
Jaký má dopad otevření 1. a 2. tříd základních škol na nárok na ošetřovné?
Dne 18. 11. 2020 se opětovně otevřely školy a k výuce se vrátily děti 1. a 2. tříd. Pro rodiče a jiné osoby, které čerpaly ošetřovné z důvodu uzavření školních a dětských zařízení, kam prvňáčci a druháci docházejí, představuje tato skutečnost ukončení potřeby péče, a tedy zánik nároku na ošetřovné. Zrekapitulujeme proto, jak mají pečující osoby správně postupovat, aby výplata ošetřovného za uplynulé dny v měsíci listopadu proběhla hladce.
Jak doplnit Žádost o ošetřovné za měsíc listopad?
Rodič či jiná osoba čerpající ošetřovné při péči o prvňáčka a druháka může uplatnit nárok na ošetřovné z důvodu uzavření školy naposledy za den 17. 11. 2020, který je posledním dnem potřeby péče o dítě. Do prohlášení o uzavření školy žadatel o dávku uvede údaj o jejím uzavření do 17. 11. 2020 a po vyplnění tiskopis předá zaměstnavateli.
(Pokračování textu…)
Firmy na pracovištích zavádějí moderní technologie proti covid-19. Snaží se tím snížit riziko, že budou muset uzavřít celé provozy
Do tuzemských provozů začaly rychle pronikat nové technologie a specializované výrobky, které chrání zaměstnance a zákazníky před nákazou covid-19 na pracovištích. Firmy tak reagovaly na zářijovou výzvu Hospodářské komory, která je k tomu vyzvala, aby tím snížily riziko plošného lockdownu. V provozech se objevily kromě roušek s nanovlákennou membránou třeba i rychlé automatické měřiče teploty návštěvníků firem a zaměstnanců nebo přístroje na dezinfekci průmyslových hal ozonem. (Pokračování textu…)

Zvýšení limitu pro registraci k DPH
Zvýšení limitu pro registraci k DPH sníží drobným podnikatelům administrativní zátěž. Měnil by se po 16 letech. Poslanci měli 19.11. rozhodovat také o zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty. Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun za posledních 12 kalendářních měsíců, nezměnila od svého vstupu do EU, čímž se nezohlednil cenový vývoj v uplynulých 16 letech. Navýšení prahu na 2 miliony korun, anebo alespoň na 1,2 milionu, jak někteří poslanci navrhují, Hospodářská komora podporuje.
Díky tomu by se podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání. Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti. Musí řádně zaevidovat daňové doklady a zpracovávat a podávat pravidelně daňová přiznání k dani z přidané hodnoty. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost.

Komora nevzdává připomínkování protiepidemického plánu – bojuje za obchodníky a živnostníky
Podnikatelé si nepřejí neřízené rozvolňování vládních opatření, kvůli kterému by pak za několik dní museli uzavírat své provozovny znovu. Zároveň pro ně ale musí mít ekonomický smysl některé provozovny vůbec znovu otevřít. Protiepidemický systém představený ministrem zdravotnictví ale tento fakt nezohledňuje. Pro podniky to znamená, že by musely další měsíce fungovat v režimu, jehož výsledkem bude buď závislost na státní podpoře, nebo propuštění zaměstnanců a uzavření provozoven nadobro.
Hospodářská komora od 125 oborových svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů, které zastřešuje, tento týden shromáždila a vládě předložila k návrhu resortu zdravotnictví na nový protiepidemický systém podněty k jeho úpravě z jednotlivých segmentů podnikání. Vláda ale do modelu promítla jen některé z nich, odtržení teoretického modelu od reality teď bude mít dalekosáhlé důsledky na fungování země.

Nové odběrové místo – zvýšení kapacity testování na Covid
Dle zprávy krizového štábu města Opavy krizový štáb Moravskoslezského kraje doporučuje zřízení nového velkokapacitního stacionárního odběrového místa pro Covid-19 v Ostravě-Vítkovicích; nové odběrové místo by mělo být otevřeno příští týden. O aktuálním stavu Vás budeme informovat.

Kompenzační bonus pro OSVČ, ošetřovné pro OSVČ a COVID nájemné
Všechny informace týkající se dopadů pandemie COVID-19 na náš život najdete na novém vládním webu https://covid.gov.cz/ Kompenzační bonus pro OSVČ II Finanční správa spustila 4. listopadu 2020 příjem žádostí o vyplácení kompenzačního bonusu pro poškozené OSVČ, společníky malých s.r.o. a osoby pracující na DPČ a DPP v rámci programu navazujícího na úspěšnou Pětadvacítku známou z jarních měsíců. Žádosti je možné podávat i přesto, že dosud nebyl dokončen legislativní proces a zákon nenabyl účinnosti. Více informací naleznete zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/financni-sprava-zacina-prijimat-zadosti-39891 (Pokračování textu…)

Koronavirus v Polsku – nová zpřísnění. Od soboty 07.11.2020 do 29.11.2020 platí v Polsku nová zpřísňující omezení.
Žáci 1. až 3. tříd přechází na distanční výuku. To samé se týká ostatních žáků a studentů. Uzavřena byla následující zařízení: divadla, kina, muzea, galerie umění, domy kultury. V kostelech může být jedna osoba na 15 m2. V době od 8-16 od pondělí do pátku je zákaz pohybu osob do 16 let bez dozoru dospělé osoby. V obchodních centrech (w galeriach Handlowych) jsou zavřeny všechny obchody vyjma lékáren, obchodů s potravinami a službami. (Obchodní galerie jsou ve velkých městech, například v Klodzku, Valbřichu, Švidnici či Vroclavi). Omezení se nevztahuje na obchody, mimo obchodní centra. Markety typu OBI, Gastorama, malé obchody a tržnice by měly být otevřeny. (Pokračování textu…)

Pravidla vstupu do České republiky platná od 9. listopadu 2020
https://www.mvcr.cz/clanek/pravidla-vstupu-do-ceske-republiky-platna-od-9-listopadu-2020.aspx?q=cHJuPTE%3d Od pondělí 9. listopadu 2020 bude účinné nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které upravuje vstup osob do České republiky. Nové opatření reaguje na pokračující pandemii onemocnění COVID-19 a koordinaci na úrovni EU. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince. https://www.mzcr.cz/ochranne-opatreni-omezeni-prekroceni-statni-hranice-cr-s-ucinnosti-od-9-11-2020-do-odvolani/ Novinkou je mechanismus pro hodnocení epidemiologické situace jednotlivých členských států EU. Na základě stanovených kritérií bude pravidelně aktualizován seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Země budou děleny do tří kategorií:zelené, oranžové a červené. Seznam bude stanoven sdělením Ministerstva zdravotnictví a bude zahrnovat zelené a oranžové země. Zelená - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. Oranžová - cestující z těchto zemí mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, které do ČR přijíždějí za prací či studiem. Vztahuje se pouze na cizince. Červená - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. (Pokračování textu…)

Bezplatná poradna HK ČR pro podnikatele opět v provozu
Vzhledem ke stále přísnějším protipandemickým opatřením vlády eviduje Hospodářská komora rostoucí zájem firem o odborné poradenství. Právě proto se svými partnery obnovila bezplatnou poradnu, díky níž mohla už během jarních měsíců zodpovědět bezmála 3 000 podnikatelských dotazů. Odpovědi budou podnikatelům zajišťovat právní experti Hospodářské komory a týmy partnerských právních kanceláří. (Pokračování textu…)

Nová letecká linka Ostrava-Varšava
Z ostravského letiště se nově létá do Varšavy, a to se společností LOT Polish Airlines. Brzký ranní přílet do Varšavy umožňuje rychlý a jednoduchý přestup na návazné linky po Evropě, jako například Amsterodam, Mnichov, Paříž, Zürich, Milano, Ženeva, Oslo, Frankfurt, Dusseldorf a mnoho dalších. Letový řád: LO505 Varšava-Ostrava 22:55-23:55 – pondělí, středa, čtvrtek, pátek, neděle LO506 Ostrava-Varšava 05:25-06:30 – pondělí, úterý, čtvrtek, sobota LO506 Ostrava-Varšava 07:55-09:00 – pátek K příletům a odletům linky do Varšavy byly upraveny autobusové jízdní řády. Letenky a návazné lety najdete na www.lot.com (Pokračování textu…)

Karantény, zaměstnanci, co s tím?
Personalisté z osmi firem z celého regionu si předalo zkušenosti při skypovém propojení přes OHK OPAVA - více na https://opavsky.denik.cz/zpravy_region/firmam-zoufale-chybi-lide-zjistil-pruzkum-opavske-hospodarske-komory-20201026.html

Pendleři – aktuálně
Na základě aktuálního infa z Ministerstva zahraničí upozorněte pracovníky z Polska, aby u sebe měli pracovní smlouvu a mohli případné kontrole doložit důvod přítomnosti v ČR. https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Požadavky komory na pomoc podnikatelům
- Za samozřejmost považujeme zopakovat to, co se osvědčilo na jaře: administrativní úlevy podnikatelům, odklad plateb daní a pojistného, prodloužení termínů, prominutí příslušenství (úroků a sankcí) atd., a zajištění přístupu firem k likviditě. Požadujeme větší cílení operativních dotačních programů a zákonných opatření na konkrétní postižené firmy v rámci vybraných odvětví (nikoliv celou ekonomiku) s požadavkem co nejrychlejšího spuštění s minimem administrativy. Vedle operativních kompenzačních opatření je s ohledem na jistotu podnikatelů třeba co nejrychleji uzákonit dříve slíbená opatření a schválit vydiskutované parametry programů pro budoucí restart ekonomiky.
- Prodloužení programu Antivirus – režim B. Tento režim musí být prodloužen podobně jako režim A, který umožňuje poskytovat firmám státní příspěvek na náhradu mezd zaměstnanců v karanténě a při nuceném omezení provozu, a měl by fungovat až do spuštění nového a funkčního modelu kurzarbeitu.

Přehled podpory pro podnikatele
Vláda na svém středeční mimořádném jednání schválila hned několik dotačních programů na podporu podnikatelů a zaměstnavatelů v odvětvích, která patří mezi nejvíce postižené epidemií koronaviru.
- COVID – Kultura
- Program Antivirus A bude prodloužen do konce roku jako Antivirus Plus

Návrhy komory na kompenzace pro podnikatele
Hospodářská komora České republiky v návaznosti na vládou přijatá mimořádná opatření, která zakázala nebo výrazně omezila provoz vybraných provozoven a návazných oborů, na tiskové konferenci představila návrhy na kompenzace pro tato zařízení. O kompenzacích prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý jednal již s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Hospodářská komora zároveň oceňuje, že chce vláda zabránit lockdownu ČR a věří, že přijímaná opatření pomohou většímu uzavření ekonomiky zabránit. Hospodářská komora České republiky vyzvala vládu, aby s novými mimořádnými opatřeními proti šíření koronaviru jednak obnovila programy podpory, které by zabránily výraznému propouštění zaměstnanců, jednak aby pomoc směřovala výhradně jen do těch oborů, které vláda preventivně uzavřela nebo případně ještě uzavře – jako jsou divadla, kina nebo sportoviště, nebo kde výrazně omezila nebo ještě omezí možnost podnikat a pracovat, jako v případě omezení otevírací doby stravovacích zařízení a počtu lidí u jednoho stolu. (Pokračování textu…)

I dobrovolné testy na covid-19 jsou daňově uznatelné, ujišťuje Komora po konzultaci s ministerstvem financí
Testování zaměstnanců na koronavirus je daňově uznatelným nákladem nejen v případě povinných testů, ale i pokud jde o dobrovolné testování související s chodem firmy. Ministryně financí Alena Schillerová o tom během pracovního jednání ujistila Hospodářskou komoru, na kterou se v posledních týdnech s tímto problémem obraceli podnikatelé. Řada z nich si totiž nebyla jistá, zda tento náklad mohou skutečně z daňového základu odečítat.
Podle Hospodářské komory je důležité, že podnikatelé nebudou mít v příštím roce finanční a administrativní problémy při podání daňového přiznání. „Je pozitivní, že po posledním jednání s ministryní financí můžeme do současné složité situace podnikatelů vnést alespoň dílčí jistotu. Firmy do dobrovolného testování investovaly statisíce až miliony korun, které budou moci daňově uplatnit,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Omezení při cestách do zahraničí – Německo, Belgie, Dánsko
S účinností od 9. září 2020 označila spolková vláda Prahu za rizikový region. Osoby přijíždějící z Prahy podléhají tedy omezení při vstupu do Německa. Každý, kdo přijíždí do Německa z Prahy, je povinen se neprodleně odebrat do 14denní karantény, nebo disponovat negativním výsledkem testu na SARS-CoV 2, který nebyl proveden dříve než 48 hodin před vstupem do Německa. Podobnou restrikci vůči Praze zavádí také Belgie, přičemž její opatření má platit od pátečních 16:00 SELČ. Lidé, kteří pobývali v Praze, budou mít od konce týdne po vstupu na belgickou půdu povinnou karanténu a test na koronavirus. Zbytek ČR zatím zůstal v oranžové kategorii, u které jsou karanténa a test doporučené. Belgie zároveň zakazuje cesty do české metropole, pro které není závažný důvod. Dánsko zařadilo ČR mezi rizikové země. Od soboty budou do země vpuštěni jen lidé, kteří mají pro vstup pádný důvod. Podle informací z webových stránek dánské policie toto kritérium splňují lidé, kteří do Dánska jezdí za prací, studiem či jinými povinnostmi spojenými se zaměstnáním (stáže, pohovory atd.).

Reakce prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého k plošné povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorech
Praha, 9. září 2020 – S ohledem na prudký nárůst počtu nemocných rozumíme tomu, že vláda přistupuje k dalším opatřením. Nicméně opět jsou zaváděná překotným způsobem. Není možné, aby ministr zdravotnictví na Twitteru zveřejnil informaci o tom, že se plošně zavede nová povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech, aniž by byla zároveň zveřejněna jasná pravidla pro realizaci tohoto opatření v provozech – například koho se budou týkat, zda třeba i zaměstnanců na pracovištích, či nikoliv, budou muset nosit také návštěvníci sportovních zařízení ochranu úst a nosu, budou z povinnosti vyňaty kancelářské budovy?
Takový postup vyvolává zmatek a nejasnosti. Dokládá to i fakt, že ihned po zveřejnění této informace Hospodářská komora zaznamenává velké množství dotazů od členů na podobu opatření, na které nejsme schopni okamžitě odpovědět. Nová opatření přitom vyžadují konkrétní kroky, na které budou muset firmy v celé zemi reagovat. Navíc plošný přístup znovu popírá ujištění veřejnosti v tom, že případná zpřísňování protiepidemiologických pravidel budou realizována na základě mapy a semaforu. Nerozume proto tomu, proč v okresech, které i v tuto chvíli jsou na mapě označované bílou barvou, budou zavedena plošná opatření a budou podléhat stejným pravidlům jako v Praze.

KomoraPlus.cz – nový web s aktuálními zprávami pro živnostníky a firmy
Hospodářská komora od září spouští nový zpravodajský web pod názvem Komora Plus, který vytvořila ve spolupráci s komunikační agenturou C.O.T. Jeho obsah budou vytvářet živnostníci a firmy. Je určen hlavně více než 16 tisícům členů Hospodářské komory a podnikatelským svazům, asociacím, klastrům a řemeslným cechům, které zastřešuje. Bude přinášet z první ruky vybrané novinky domácího podnikatelského prostředí a primárně se bude soustředit na události v tuzemském hospodářství. Viz https://komoraplus.cz/

Jak se daří podnikatelům? Jen 4 % firem neevidují pokles příjmů
Během pandemie klesly příjmy 96 procentům firem. Během koronavirové pandemie klesly příjmy naprosté většině tuzemských firem napříč obory. Uvedla to ve svém šetření iniciativa Firmy sobě, podle které preventivní opatření proti covidu-19 ekonomicky zasáhla 96 % podniků. Více než polovině firem pak klesly tržby o více než 70 %, nedostatek hotovosti trápí 86 % oslovených společností. Jak řešíte situaci ve firmě Vy? Máte zájem setkat se s finančními manažery a majiteli firem z členské základny OHK Opava a vyměnit si s nimi zkušenosti? Kontaktujte nás na reditelka.ohk@opava.cz, pozveme Vás na společnou akci.

Veletrh povolání proběhne až v roce 2021
Vzhledem k současné epidemiologické situaci a jejího výhledu dál jsme nuceni zrušit konání letošního ročníku Veletrhu povolání Opava, plánovaného v termínu 21.- 22.10.2020.
K tomuto rozhodnutí jsme došli po zralé úvaze s ohledem na rizika, při kterých nejsme schopni akci takového rozsahu za dodržení všech bezpečnostních a hygienických opatření připravit a realizovat s efektem, jakého jsme dosáhli loni.
V každém případě plánujeme zaktualizovat alespoň webové stránky (www.veletrhpovolani.cz) a pracovní sešity určené žákům 9. tříd základních škol, které se setkaly s velmi pozitivní zpětnou vazbou při samotné volbě povolání. Rovněž plánujeme menší akce pro rodiče, týkající se podpory volby povolání jejich dítěte a v neposlední řadě budou organizací MAS Opavsko a Okresní hospodářskou komorou Opava připravována představení oborů přímo u některých zaměstnavatelů.
Je nám nesmírně líto, že se Veletrh v tomto roce neuskuteční a děkujeme Vám všem, kteří jste se již přihlásili. Věříme však, že v příštím roce se na Veletrhu povolání Opava 2021 opět všichni setkáme.

Prezidentem HK ČR zůstává Vladimír Dlouhý, jedním z viceprezidentů se stal Radek Jakubský
Prezidentem HK ČR byl opět na tři další roky zvolen Vladimír Dlouhý se 171 hlasy, Bořivoj Minář získal hlasů 80. Bylo vydáno celkem 277 hlasovacích lístků, odevzdáno jich bylo 253, 2 neplatné. O funkci prezidenta se ucházeli dva kandidáti, kromě Dlouhého také podnikatel Bořivoj Minář. Prezidium tvoří kromě prezidenta pět viceprezidentů. Dobrá zpráva přichází v podobě zvolení i Radka Jakubského jedním z nich. Radek Jakubský, dosavadní člen představenstva HK ČR, předseda představenstva KHK KHK a jednatel úspěšné rodinné společnosti PROMA REHA, dostal ze všech viceprezidentů nejvíce hlasů.
(Pokračování textu…)
Pracovní snídaně pro členy OHK Opava


Do představenstva OHK Opava byl zvolen nový člen
Na sněmu OHK Opava byl opět zvolen předsedou představenstva Lukáš Pavelek, místopředsedové Tomáš Kerlín a Walo Hinterberger a ke stávajícímu Představenstvu přibyl nový člen, který se přihlásil z pléna, Adam Kříž. Zabývá se reklamní činností, zprostředkováním zaměstnanců z Ukrajiny a provozuje též studio vlasy-vousy.cz. Nového člena představenstva představíme našim členům na naší další pracovní snídani dne 23.7.2020. Fotogalerie ze shromáždění členů OHK 29.6. zde.

Výstava k 65 letům jaderného průmyslu odstartovala vernisáží a setkáním zaměstnanců a vedení firmy ARAKO
V 1. patře OC Breda můžete až do 30.6. shlédnout výstavu k 65 letům jaderného průmyslu a výrobě armatur. 17.6. výstavu zahájili zástupci firmy ARAKO, která oslovila OHK Opava s prosbou o zajištění prostor. ARAKO již po několik generací vyrábí armatury pro jaderné elektrárny a je tradičním zaměstnavatelem na Opavsku.
[caption id="attachment_1818" align="alignright" width="292"] ARAKO otevírá výstavu k 65 letům jaderného průmyslu v ČR[/caption]

Režim C v programu Antivirus
Novela zákona o sociálním pojištění rozšiřuje program Antivirus o režim C. Co firmám nabízí? Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila novelu zákona o sociálním pojištění. Firmy do 50 zaměstnanců zřejmě nebudou muset platit sociální pojištění. Návrh rozšiřuje dosavadní program Antivirus o nový režim C, který spočívá v odpuštění plateb odvodů na sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců. Jde o další cílenou podporu MPSV pro zmírnění dopadů koronavirové krize za účelem zachování maximálního možného počtu pracovních míst. Antivirus C má pomoci přibližně 88 % zaměstnavatelů a 1,4 milionu jejich zaměstnanců. Návrh zákona o sociálním pojištění promíjí tu část pojistného na sociální zabezpečení, které platí zaměstnavatelé. Celkově jde o 24,8 % z úhrnu příjmů jejich zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen. Proces bude administrativně velmi snadný. Zaměstnavatelé nebudou předkládat žádost, ale v měsíčním výkazu pouze oznámí OSSZ snížení vyměřovacího základu a zaplatí snížené pojistné. Předpokládaný dopad na státní rozpočet je ve výši maximálně 4,5 mld. Kč měsíčně, tedy celkem za tři měsíce fungování programu maximálně 13,5 mld. Nárok na prominutí pojistného mají zaměstnavatelé splňující dvě základní podmínky. První podmínkou je, že zaměstnávají nejvýše 50 zaměstnanců v pracovním poměru, kteří jsou účastni nemocenského pojištění. Druhou podmínkou je, že zaměstnavatel nepropustí více než 10 % zaměstnanců a zároveň udrží 90 % objemu mezd jako v březnu 2020. Podmínky na prominutí pojistného se budou posuzovat v každém měsíci zvlášť. V rámci návrhu zákona byl schválen pozměňovací návrh, který navrhuje zpětné navrácení dosavadní osmidenní lhůty pro zasílání oznámení o nástupu do zaměstnání a skončení zaměstnání příslušné OSSZ. Původně byla v novele navržena dvoudenní lhůta, ale na základě informací od zaměstnavatelů a po komunikaci s jejich zástupci, kteří považují novou lhůtu za nesplnitelnou, se navrhuje ponechat stávající stav. Zaměstnavatel také musí pro získání nároku na prominutí pojistného zaplatit včas pojistné za zaměstnance a nemůže čerpat v příslušném kalendářním měsíci prostředky z programu Antivirus v režimu B, tedy překážek v práci na straně zaměstnavatele. Návrh zákona nyní projedná ve stavu legislativní nouze Senát a po podpisu prezidenta republiky bude zákon účinný dnem jeho vyhlášení.

Pomoc malým s.r.o. – už jste vyplnili žádost?
Velmi jednoduchý rychlý formulář pro pomoc malým s.r.o., která musela značně omezit provoz, vyplníte, podepíšete, naskenujete a pošlete na email podatelny, který Vám formulář přichystá dle příslušnosti k danému FÚ. https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/novinky/2020/formular-zadosti-pomoc-spolecnikum-malych-sro-10710

Hospodářská komora žádá poslance, aby opravili tři chyby v nově chystaném programu Antivirus C
Poslanci se budou dnes zabývat vládou schváleným návrhem zákona, označovaným také jako režim C programu Antivirus. Má umožnit některým zaměstnavatelům po tři měsíce nehradit „za sebe“ sociální pojistné. Kvůli nevhodně nastaveným podmínkám by ale na pomoc nedosáhli mnozí zaměstnavatelé, kteří ji skutečně potřebují, a pomoc by se tak míjela účinkem. Hospodářská komora proto apeluje na poslance, aby změnili tři parametry režimu C: aby pomoc nebyla limitována jen pro zaměstnavatele do 50 zaměstnanců, aby se s ohledem na reálnou situaci ve firmách rozumně upravila podmínka poklesu mezd a aby byl vyloučen souběh s podporou Antivirus na úrovni jednotlivých zaměstnanců, nikoli celé firmy.
Tříměsíční zrušení sociálních odvodů za zaměstnavatele bude umožněno jen velmi úzkému okruhu těch nejmenších podniků – a to do 50 zaměstnanců. Hospodářská komora upozorňuje, že kvůli takové podmínce nedosáhnou na pomoc mnohé podniky, které ji reálně potřebují.
„Nedává logiku, že nárok na režim C programu Antivirus by měly mít jen ty nejmenší podniky, když vládou zavedená preventivní opatření dolehla na firmy všech velikostí,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. (Pokračování textu…)

Exportní telemaraton aneb Novinky v mezinárodním obchodu v době pandemie
Exportní telemaraton , který se uskuteční v termínu od 1. do 5. června 2020. Účast na akci je zdarma, ovšem podmíněna registrací prostřednictvím formuláře ZDE, a to nejpozději do 29. 5. 2020.
Program:
- PONDĚLÍ
o 13:00 Úvodní webinář – představení řečníků, představení rozvrhu na celý týden
- ÚTERÝ
o 10:00 Služby HK ČR a ZÚ ČR v době koronaviru – HK ČR a MZV ČR
o 13:00 Export do top 10 exportních teritorií, logistika – HK ČR a MZV ČR
- STŘEDA
o 10:00 Financování exportu (nástroje využitelné v době koronaviru) – ČSOB a ČEB
o 13:00 Pojišťování exportu (nástroje využitelné v době koronaviru) – EGAP
- ČTVRTEK
o 10:00 Komunikační prostředky a digitalizace (we.trade, Trade Club) – ČSOB
o 13:00 Finančně-pojišťovací segment (Záruka COVID Plus) – ČEB, ČSOB a EGAP
- PÁTEK
o 10:00 Závěrečný webinář – shrnutí nejdůležitějších bodů, předání kontaktů, informace o pokračování

„Jak na obchod s Itálií aneb Antivirotikum pro export“
HK ČR připravila sérii webinářů, na kterých se můžete ptát na export do daných oblastí - začíná Itálií dne 28. 5. 2020 od 10:00 do 12:00.
Program:Aktivita HK ČR v souvislosti s COVID-19, informace na webu HK ČR
Vladimír Dlouhý, Prezident, Hospodářská komora ČR
Otázky a odpovědi + reakce na dotazy z chatu
Obchod se zbožím a službami v této době s Itálií. Jak na to? Jaká jsou omezení?
J.E. Hana Hubáčková, Velvyslankyně ČR v Itálií (TBC)
Marcel Sauer, Vedoucí ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Římě
Otázky a odpovědi + reakce na dotazy z chatu

COVID III – pomoc malým a středním podnikům
Komora vyzývá stát, aby čerpání garancí z COVID III bylo pro firmy co nejsnažší a administrativně nenáročné.
Zejména pro malé a střední podniky představuje COVID III jednu z hlavních možností, jak zabezpečit své fungování a investice do rozvoje po odeznění pandemie koronaviru. „Na podobě COVID III jsme se podíleli se členy NERVu i zapojenými komerčními bankami, aby program byl co nejefektivnější. V současné situaci je nutné pomoci malým a střední podnikům, které by se jinak mohly dostat mimo toleranční pásmo komerčních bank při hodnocení jejich bonity, a hrozí, že by bez státních záruk na úvěry nedosáhly,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
(Pokračování textu…)
Opava pomáhá drobným podnikatelům a OSVČ bez provozovny
Od včerejška začaly žadatelům o podporu města ve výši 20000 Kč chodit vyjádření k poskytnutí této jednorázové pomoci na nájmy (pokud nebyly městské a tím pádem odpuštěné pro dané období) a jiné fixní období. Dnes od 8.00 probíhá příjem žádostí od OSVČ bez provozoven, pro které město vyčlenilo 5 milionů korun a jednotlivcům, kteří kvůli opatřením vlády nemohli provozovat svou činnost bude vyplácet 10000 Kč, splňují-li kritéria výzvy. Formulář zde: https://www.opava-city.cz/files/cz/nabidka-temat/media/co-se-deje/financni-pomoc-osvc-bez-provozoven/formular_zadost_osvc_vyzva_2.pdf

Jak hodnotí podnikatelé programy Antivirus, COVID I a II a „Pětadvacítku“ ?
Z šetření hospodářské komory mezi 796 živnostníky a podniky vyplynulo, že podnikatelé nejlépe hodnotí svou zkušenost při podávání žádosti v programu „Pětadvacítka“ z dílny ministerstva financí. Poměrně slušně je hodnocen i program Antivirus, nejkritizovanějším se stal program COVID. Podnikatelé u těchto vládních programů nejčastěji kritizují administrativní složitost, nejednoznačnost zadání, přímo chyby v pokynech nebo nulovou zpětnou vazbu ze strany úředníků.
Napište nám na ohk@opava.cz, jakou zkušenost jste měli Vy,Program „Pětadvacítka“ kladně označilo 75 % podnikatelů, přičemž ocenili hlavně jednoduchý formulář a rychlost vyřízení jejich žádosti o poskytnutí kompenzačního bonusu. V některých případech výplata peněz proběhla do dvou až tří dní od podání žádosti.
Co se týká programu ministerstva práce Antivirus, zaměstnavatelé nejčastěji kritizují s programem spojenou administrativní náročnost nebo nejednoznačnost zadání (74 % firem). Opakovaným problémem je například požadovaný název odesílaného souboru, bez něhož žádost nebyla přijata, nebo rozpor v požadavcích na vyplnění žádosti v návodu a při skutečném vyplňování formulářů. Žadatelé ale pozitivně vnímají vstřícnost pracovníků Úřadu práce, kteří je aktivně obvolávali, aby žádosti opravili. (Pokračování textu…)

Ministerstvo financí vyhovělo požadavku Hospodářské komory: Lhůta pro vrácení DPH se na 45 dní neprodlouží
Asi větší radost by nám udělalo, kdyby se nám podařilo prosadit k DPH to, po čem dlouho voláme, aby se odvedlo až ze zaplacené faktury, ale musíme být rádi, že není hůř. Podle původního návrhu novely daňového řádu z dílny Ministerstva financí stát hodlal firmám prodloužit lhůtu na vrácení nadměrného odpočtu daně z přidané hodnoty z 30 na 45 dní. Hospodářská komora kritizovala, aby si stát na úkor podnikatelů vylepšoval své cash flow, a dostával je tak do ekonomických potíží. Resort financí po nedávném parlamentním neúspěchu svého návrhu teď od takového záměru ustoupil. Vláda projednala novelu, která nejenže nezavádí delší lhůtu čekání na vratku uhrazené DPH, ale vyhověla i dalším požadavkům Hospodářské komory.
Hospodářská komora oceňovala snahu o digitalizaci zvyšující komfort podnikatelů i dlouho očekávané zálohování vratek DPH. Na druhé straně vždy upozorňovala, že prodloužení lhůt pro vrácení DPH může vést k problémům řady podniků, např. stavebních firem nebo exportérů, kteří běžně a zcela podle zákona generují vysoké odpočty. „U mnoha firem by prodloužení lhůty pro vrácení DPH znamenalo krátkodobý výpadek v cash flow až v řádech desítek milionů korun a následné ekonomické problémy,“ upozornil ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Nejčastější dotazy k žádostem v programu Antivirus
Úřad práce ČR připravil přehled nejčastějších otázek, včetně odpovědí, které kladou zaměstnavatelé v souvislosti s vyplňováním a podáváním žádostí o cílenou podporu z programu Antivirus.
Tyto dotazy vychází z dat získaných při zpracování žádostí. Dodržení správného postupu a úplnost žádosti jsou přitom zásadní pro hladký průběh jejich vyřízení a tedy získání podpory v co nejkratším čase.
Můžu žádat v rámci programu Antivirus o příspěvek na vyplacené mzdy?
Ne. Prostřednictvím programu stát přispívá na vyplacené náhrady mezd. Nikoli na vyplacené mzdy. To v praxi znamená, že pokud zaměstnanci chodí do práce a dostanou mzdu, nemůže ÚP ČR takové firmě příspěvek poskytnout. Jestliže zaměstnavatel vyplatil zaměstnancům náhradu mzdy za dobu, kdy pracovat nemohli, pak za splnění dalších podmínek, může ÚP ČR příspěvek žadateli přiznat.
Co když odešlu neúplnou žádost?
Taková žádost bude žadateli vrácena zpět k doplnění. Protože takových žádostí dostává ÚP ČR velmi mnoho, postupně jsou všechna potřebná pole vyřešena tak, aby byla povinná, a tím pádem by bez vyplnění všech údajů nebylo možné žádost ani odeslat. Žádost je neúplná i případě, že chybí požadované soubory - žádost, dohoda, smlouva o zřízení účtu, případně plná moc.
Může moje firma poslat doklady k žádosti přes datovou schránku jiné firmy? (Mzdy a administrativu pro mě dělá externí účetní, ta všechno odesílá.) Co musí obsahovat plná moc k zastupování v programu Antivirus?
Možné to je, ovšem je potřeba, aby měl odesílatel zplnomocnění žadatele. V opačném případě musí ÚP ČR zaslanou žádost vrátit k opravě. Oprava může proběhnout dvěma způsoby – buď je při podání žádosti dodáno i zplnomocnění odesílatele k uzavření dohody (případně i dalším úkonům, jako je předkládání vyúčtování), nebo musí žádost zaslat přímo ta firma, která o refundaci nákladů na náhrady mezd žádá. Správní řád (konkrétně § 33 odst. 1 a 2 zákona č. 500/2004 Sb.) taxativně vymezuje zastoupení na základě plné moci. V tomto případě pak je nutné, aby obsahovala následující náležitosti:
- Musí jít o písemnou plnou moc. V téže věci může mít účastník současně pouze jednoho zmocněnce.
- Musí být specifikováno k jakému úkonu, skupině úkonů, pro jakou část řízení nebo zda pro celé řízení je plná moc udělena.
III. Musí být uvedeno, kdo zmocňuje, koho zmocňuje a že zmocněnec plnou moc přijímá
Zaslané doklady (žádost a dohoda) na sebe nejsou napojeny. Lze samostatně zaslat dohodu bez žádosti?
Žádost a dohoda se sice navenek jeví jako samostatné, ale jsou propojeny. Žádost je nezbytná pro práci s dohodou. Pro vygenerování dohody je nutné nejprve vyplnit žádost. Bez žádosti není možné zaslat samostatně pouze dohodu.
Může žádat zaměstnavatel o podporu z programu Antivirus, když jsou někteří jeho zaměstnanci na OČR (ošetřovném)? Je možné požádat jen za dobu, kdy na OČR nebyli nebo třeba za celý měsíc včetně té doby, kdy zaměstnanec pobíral OČR?
V rámci programu Antivirus může zaměstnavatel uplatňovat pro překážky na straně zaměstnance pouze náhrady mezd, které jsou vypláceny podle § 192 zákoníku práce. OČR mezi tyto překážky na straně zaměstnance nepatří.
Mohou firmy na některé zaměstnance žádat o příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením dle §78a Zákona o zaměstnanosti a na jiné zaměstnance z programu Antivirus v daném měsíci?
Mohou, ale na konkrétního zaměstnance mohou požadovat za vykazovaný měsíc jen jeden typ příspěvku. Například jestliže na provozního zaměstnance žádají o příspěvek z programu Antivirus, už nemohou vykázat žádné výdaje na tohoto zaměstnance ve zvýšených nákladech z § 78a.
Musíme k žádosti doložit doklad o zřízení bankovního účtu, nebo stačí poslat poslední výpis z účtu?
Je nutné doložit přímo doklad o zřízení účtu nebo doklad vystavený peněžním ústavem, ve kterém bude uvedeno, že má zaměstnavatel zřízen účet, jedná se o povinnou přílohu žádosti.
Jaké překážky může zaměstnavatel kvalifikovat jako překážky ze strany zaměstnavatele? Lze mezi ně zařadit i čerpání řádné dovolené, na kterém se zaměstnavatel se zaměstnanci domluvili?
Překážky v práci ze strany zaměstnavatele jsou taxativně vymezeny příslušným ustanovením zákoníku práce. Za správnost stanovení příslušné překážky v práci a dodržování zákoníku práce zodpovídá zaměstnavatel. Čerpání řádné dovolené není dle zákoníku práce překážkou na straně zaměstnavatele.
Bude krácena výše příspěvku za měsíc březen, když byly překážky v práci až od 12. 3. 2020?
Maximální výše příspěvku se za březen nekrátí, pokud byly finanční prostředky vynaloženy na náhrady mezd včetně odvodů v odpovídající výši.
Dohoda obsahuje ustanovení o bezdlužnosti. S ohledem na změny právní úpravy, je nutné ji k proplacení příspěvku doložit?
Dne 14. 4. 2020 byl uveřejněn ve Sbírce zákonů zákon č. 161/2020 Sb., na základě kterého se bezdlužnost nedokládá. Neznamená to ovšem, že to zbavuje zaměstnavatele povinnosti plnit své závazky.
Proč se (například chybně vyplněné) žádosti stornují? Proč se nedají pouze doplnit?
Vzhledem k tomu, že na správně vyplněnou žádost je vázáno generování dohody a její elektronický podpis ze strany zaměstnavatele, musí být údaje správně vyplněné. V opačném případě by vlastně zaměstnavatel „podepsal" dohodu na základě neúplných nebo nesprávných informací, což by následně mohlo vést v krajním případě až k vrácení příspěvku, který by byl na základě takové dohody vyplacen.

Opava pomůže (alespoň některým) podnikatelům zasažených koronavirovou krizí
Radní se včera zabývali pomocí podnikatelům. Pro někoho zpráva dobrá, pro někoho neutěšená. OHK se snaží s městem jednat i o pomoci firmám, které vyčerpaly veškeré rezervy, aby zachránily zaměstnanost, ale žádné pomoci se jim nedostalo. I při Antiviru vynakládají nemalé prostředky na mzdy a vyhlídka zakázek je mnohdy tristní. Právě formou zakázek od města by se tedy měl ubírat druhý směr pomoci. O možnostech zadat práci místním nyní intenzivně diskutujeme. “Je nám jasné, že se podnikatelé momentálně neobejdou bez pomoci státu a měst. Vím, že je důležité pomoci hned, aby provozovny nekrachovaly a nemuseli se propouštět zaměstnanci. Věřím, že opatření, která jsme dnes na radě přijali, jim pomohou toto těžké období překonat a podnikání zachovat,“ uvedl primátor města Tomáš Navrátil. Živnostníkům, kteří podnikají v prostorách města, podá radnice pomocnou ruku hned dvakrát. Ti, kteří byli nařízením vlády nuceni uzavřít své provozovny a jejichž výše nájemného nepřesahuje 20 tisíc korun měsíčně, bude rozhodnutím rady města v období od 14.3 do 30.4 zcela odpuštěno nájemné. Slevu z nájmu provozovnám s měsíčním nájemným nad 20 tisíc pak musí projednat zastupitelstvo. Ostatní, kterým vláda nenařídila provozovny zavřít, ale i u nich došlo k ekonomické újmě, si mohou podat individuální žádost na odbor majetku města prostřednictvím mailu ivana.sykorova@opavy-city.cz. Zároveň radní schválili také finanční dar živnostníkům a malým a středním podnikům zasaženým koronavirovou pandemií s obratem do 10 milionů korun ročně, kteří nařízením vlády museli uzavřít své provozovny. Nezáleží však na tom, zda jsou sídla jejich provozoven umístěna v městských či jiných prostorách, důležité je, aby měla adresu na území města Opavy včetně městských částí. Získat mohou 20 tisíc korun. “Město na tyto účely vyčlenilo 10 milionů korun. Peníze budou rozděleny dle pořadí přijetí žádostí až do vyčerpání alokované částky,“ vysvětlil primátor města a dodal: “Uvidíme, jak rychle bude částka rozebrána a zda bude dostačující. Poté zvážíme vypsání druhého kola, kdy by mohly případně o finanční dar požádat i osoby samostatně výdělečně činné bez provozoven s adresou sídla podnikání v Opavě a jejich městských částech. Vše bude záležet na poptávce a finančních možnostech města“. O finanční dar bude možné žádat prostřednictvím formuláře, který se na radnici zašle datovou schránkou či e-mailem. Veškeré potřebné informace k vyplnění a odeslání žádosti budou zveřejněny společně s formulářem 1.5. v 8.00 na titulní straně webu města, od chvíle zveřejnění bude možné žádosti podávat a to do 1.6 do 13.00 nebo do vyčerpání alokované částky .

Aktuální upozornění na chyby při podávání žádosti o náhradu mezd v programu Antivirus dle ÚP Opava
POZOR NA TYTO STÁLE SE OPAKUJÍCÍ CHYBY: 1) žádost a dohoda vygenerované systémem se musí poslat přes datovou schránku společně! (modrá i zelená část webové stránky)

Kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun

ANTIVIRUS se spouští dnes ve 12.00, kdy bude zveřejněn formulář žádosti
Již nyní si můžete nastudovat manuál pro vyplnění žádosti (10 stran) v rámci programu Antivirus - https://www.mpsv.cz/web/cz/, krátký videomanuál Vás navede, jak žádost vyplnit. Potřebujete znát ID Datové schránky, kam žádost pošlete, ta bude uvedena na začátku stažené žádosti.
Pro nárok na kompenzace bude třeba splnit několik podmínek:
- Zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce;
- Zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď;
- Týká se firem v podnikové sféře, zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění;
- Zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody;
Kdo bude příspěvek vyplácet a jak dlouho?
Příspěvek bude poskytovat Úřad práce ČR, výše a doba poskytování bude závislá na důvodu vzniku překážky v práci, u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod překážky v práci.
Komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!
Neposílejte zaměstnance na úřady práce, je tu alternativa. Hospodářská komora vyzývá zaměstnavatele, aby se zapojili do celostátního projektu Zachraň práci! Umožní jim místo propouštění zaměstnanců je dočasně přidělit jinému zaměstnavateli. První poptávky a nabídky zaměstnavatelů dispečeři dnes začali přijímat na bezplatné lince 800 222 121, zpřístupněna jim je aplikace WorkLinks.com.
„Pomůžeme těm zaměstnavatelům, kteří nechtějí o své zaměstnance přijít, i když pro ně nemají v současnosti práci. O zaměstnání pracovníků se dočasně postará jiný zaměstnavatel, který jich má naopak nyní nedostatek," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora včera na základě šetření mezi 1400 podniky upozornila, že zaměstnance kvůli vládním krokům propustilo už 7 % zaměstnavatelů, především v restauračních službách a v cestovním ruchu. Alarmující je, že v současnosti zvažuje propustit zaměstnance více než čtvrtina všech zaměstnavatelů, přičemž ve zpracovatelském průmyslu to je dokonce více než každá třetí firma.
Další informace k projektu Zachraň práci! na adrese https://www.komora.cz/zachranpraci/

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý navrhuje v programu Antivirus tři úpravy
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dnes představila parametry programu Antivirus, podle něhož se vybraní zaměstnavatelé budou o náklady na náhrady mezd společně dělit se státem. Hospodářská komora již minulý týden uplatnila několik zásadních připomínek.
Za prvé, chceme vyšší zastropování maximální podpory na jednoho zaměstnance.
Problémem totiž je, že výše příspěvku přepočítaná na jednoho zaměstnance by měla být „zastropována“ příliš nízko. Stát se sice chystá v případech mimo nařízenou karanténu přispívat na vyplácené náhrady mezd 50 nebo 80 %, jenže tato nahrazovaná měsíční mzda bude limitována mediánem, tedy částkou 31 tisíc Kč. Stát tak bude po přepočtu vyplácet nejvýše něco přes 24 tisíc korun měsíčně.
„A to je problém. Firmy dnes s vyššími mzdami – a nemusí to být ani výrazně nadprůměrné mzdy – by tak dostaly od státu relativně méně. Firmy s vysoce kvalifikovanými zaměstnanci a s vyspělými technologiemi budou tak silně znevýhodněné. Přitom právě tyto firmy přece chceme nejen udržet, ale i rozvíjet, to už několikrát vláda v minulosti deklarovala,“ upozornil na rozpor programu s dřívějšími prohlášeními vlády prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Ten proto navrhuje limit programu zvýšit na 36 tisíc korun měsíčně, tedy na úroveň celorepublikové průměrné mzdy, anebo jej odvozovat od konkrétní průměrné mzdy v podniku.

Komora připravila přehled úlev pro podnikatele a zaměstnance
Páteční telekonference se zástupci 17 firem z regionu ukázala nejistotu z budoucnosti. Informace se sypou ze všech stran, zaměstnavatele trápí neexistence zákonných důvodů pro rozvázání pracovního poměru z důvodu výpadku zakázek, využívají kurzarbeit, ale ten není všespásný. Níže proto přinášíme přehled schválených úlev. V dodavatelsko-odběratelských vztazích se obnovují jednání o smluvních podmínkách, řeší se, jak se bude pohlížet na vis major u jednotlivých případů. Zatímco některé firmy musely dočasně omezit či zastavit výrobu (např. KSR, Witzenmann), jiné nabírají zaměstnance kvůli výpadku polských pracovníků (Mondelez, pekárna Knappe). https://www.khkmsk.cz/souhrnny-prehled-moznosti-statni-podpory-a-dalsich-ulev-pro-podnikatele-a-zamestnance/

Nový problém pro firmy zaměstnávající polské pracovníky
Vážení zaměstnavatelé,
na základě četných dotazů posílám informace ke změně režimu na česko-polské hranici pro polské zaměstnance dojíždějící do českých firem. Nejspíš je bezvýznamné všechny dokumenty překládat. Pro všechny české zaměstnavatele je důležitá skutečnost, že každý Polák, který překročí po páteční půlnoci státní hranici, musí být 14 dní v karanténě. Nařízení polské vlády nabývá účinnost 27.03.2020 od 00:00. To však znamená, že polští pracovníci u nás budou pracovat naposledy ve čtvrtek 26.03.2020 do 24:00! V přílohách je uvedena platnost do 11.04.2020, pokud nebude prodlouženo. Jedná se o podobný režim jaký je na česko-německé a česko-rakouské hranici.
O dalších případných změnách Vás budeme průběžně informovat.
Wczoraj został usunięty z rozporządzenia z 20 marca (poz.491) punkt o zwolnieniu z kwarantanny
- 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 2 w ust. 6 uchyla się pkt 1;
czyli ten zapis
- Obowiązku, o którym mowa w ust. 2,(tj. 14-dniowa kwarantanna) nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych:
1) w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tych państwach;

Ošetřovné pro OSVČ – metodika se teprve projednává, vyčkejte prosím
Prosíme OSVČ, kteří si chtějí požádat o ošetřovné na své děti do 13 let, aby vyčkali ještě pár dní na jasné pokyny od MPO, které nyní zpracovává metodiku, zítra projde změna zákona sněmovnou a teprve pak se dozví příslušné úřady, jak se bude postupovat, jaký bude formulář. Proto zatím nevolejte o informace. Jakmile budou jisté, budeme vás ihned informovat. Bude se vyplácet zpětně, nic v tomhle nyní nelze urychlit.

Shrnutí toho, co nám promine Ministerstvo financí, jak se pomůže zaměstnanosti, jak na nebalené potraviny a co polští pracovníci
Ministryně financí rozhodla podle § 260 odst. 1 písm. b) zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád") o promíjení úroků z prodlení, pokut či správního poplatku.
Č. j. MF-7108/2020/3901-2:
Ministryně financí rozhodla podle § 260 odst. 1 písm. b) zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád"),
takto:
- Daňovým subjektům, jimž byl na základě individuální žádosti podle § 259b daňového řádu alespoň částečně prominut úrok z prodlení z důvodů souvisejících se šířením viru SARS-CoV-2
promíjím
pokutu za opožděné tvrzení daně podle § 250 daňového řádu, která je příslušenstvím daně, u níž došlo k tomuto prominutí úroku z prodlení; (Pokračování textu…)

POMOC PODNIKATELŮM Z OPAVSKA – KDE, JAK, CO
Díky těmto krokům si můžete zavést plánování financí a včas realizovat opatření k udržení finanční schopnosti:
- Před termínem splátek požádat banky o odklad termínu splátek (doporučuji odklad březnových, dubnových a květnových splátek na říjen až prosinec letošního roku, popřípadě prodloužení celkové splatnosti úvěru
- 25. je termín platby DPH za únor, pokud vláda sama nepřistoupí k opatření, požádat o odklad splatnosti nebo o splátkování (je třeba řešit před 25. 3. 2020)
- Požádat Správu sociálního zabezpečení o povolení splátek odvodů na sociální zabezpečení
- Projednat s vrcholovým a středním managmentem postupnou úhradu jejich mzdy za březen, popřípadě vyplatit šedesát procent, zbývající část doplatit v květnu
- Vzhledem k tomu, že situace nebude lepší minimálně do poloviny května projednat s dodavateli, pokud mají možnost, prodloužení splatnosti
- V případě energeticky náročných výrob požádat dodavatelé o odložení záloh za energie
- Projednat s bankami navýšení kontokorentu
Všechna opatření se musí realizovat dříve, než firma bude v platební neschopnosti a nebude schopna dodržovat splatnost svých závazků.

Komora radí, pomáhá, jedná na vládě – propojuje Vás
Kromě služeb HK ČR, která vyjednává s vládou o opatřeních zmírňujících dopad na podnikatele a živnostníky a podmínkách koronaúvěru, je v provozu Informační linka Ministerstva dopravy k mimořádným opatřením v mezinárodní dopravě 225 131 810 a Informační linka Ministerstva průmyslu a obchodu pro živnostníky a podnikatele 224 854 444. Doporučujeme se inspirovat i dokumentem ze Svazu průmyslu k účinnému zavedení opatření pro podniky https://www.spcr.cz/muze-vas-zajimat/pravni-infoservis/13413-doporucena-opatreni-velkych-podniku-proti-sireni-koronaviru OHK Opava mapuje Vaše problémy ve sdílené tabulce a řeší konkrétní případy k polským pracovníkům, rouškám, vývozu zboží, provozu, právním službám, výpovědím apod. Přidejte se se svými zkušenostmi na: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gtWj5LtyiqZJDtn6OTzwl2Rtst0JgnWEXN-O7LvL9f4/edit?usp=sharing Máte-li facebook, přidejte se do skupiny Koronavirus firmy, Opava 2020, v pátek 20.3. v 11.00 se zájemci mohou (místo dnešní zrušené snídaně) přidat do telekonferenční výměny informací mezi firmami přes messenger hovor s OHK Opava .

Omezení provozu OHK Opava po dobu karantény
„V souvislosti s aktuálním opatřením vydaným za účelem zabránění šíření koronaviru dochází od 16.března 2020 do odvolání k omezení osobního styky s klienty OHK Opava.
Úřední hodiny pro ověřování certifikátů budou v pondělí až čtvrtek od 9 do 11 hod., v pátek zavřeno. Mimo tuto dobu jen po telefonické domluvě. CzechPoint pouze na pobočkách České pošty.
Dále upozorňuji, že budova Knihovny Petra Bezruče v Opavě bude po dobu nařízení vlády uzamčena i během úředních hodin. Klienty budeme pouštět individuálně po zazvonění na zvonek u vstupních dveří a pouštět jen do vestibulu budovy. Zde si dokumenty včetně částky k zaplacení převezmeme a ověřené vrátíme na počkání zpět. Prosím pro vstup do budovy noste roušku nebo šálu.

Komora bojuje za kompenzace pro podnikatele a oddálení daní
- Dnes se uskutečnilo jednání představitelů HK ČR, reprezentujících aktuálně nejvíce postiženou část členské základny (cestovní ruch) s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ministryně v mezích svých rezortních kompetencí vyhověla žádostem podnikatelů o mimořádné daňové úlevy, v jejichž důsledku budou podnikatelům generálním rozhodnutím ministryně a jednotně metodicky koordinovanými rozhodnutími finančních úřadů pardonovány úroky z později zaplacených částek a pokuty za opožděné podaná přiznání k dani a kontrolní hlášení v období do 31. července 2020. Do téhož data se nebudou muset podnikatelé platit správní poplatky za žádosti o povolení posečkání úhrady daně nebo o prominutí zmíněných úroků. Pokud jde speciálně o daně z příjmů, všichni poplatníci (fyzické i právnické osoby) budou moci bez jakékoliv žádosti a sankce podat roční daňové přiznání a zaplatit příslušnou daň kdykoliv do 1. července 2020. V praxi tak podnikatelé budou moci odložit placení zejména nejvíce zatěžujících daní z příjmů a DPH, naopak ti, pro které daňová přiznání znamenají vratky, budou mít možnost využít standardních termínů. O dalších rozpočtových opatřeních, zejména o konkrétní výši kompenzací náhrad mezd, vyplácených zaměstnavateli zaměstnancům, kteří jsou v souvislosti s koronavirem na překážkách, o poskytování nějaké obdoby ošetřovného OSVČ, které musí pečovat o děti kvůli uzavření škol, nebo o možnosti zavedení případných dalších dotačních programů bude ministryně jednat – věříme, že urychleně – s ostatními členy vlády.
- Dále jsem dnes jednal s předsedou představenstva České spořitelny Tomášem Salomonem o vytvoření speciálních bankovních nástrojů, které by mohla banka zavést pro podnikatele zasažené důsledky opatření na ochranu před koronavirem.
- Zveřejnili jsme pro vás souhrn kompenzačních opatření pro všechny zasažené podnikatele a zvláštní nástroje cílené na OSVČ.
- Zároveň na našem webu najdete přehled opatření prosazovaných Hospodářskou komorou v souvislosti s hrozbou koronaviru a jejich aktuální stav.
- Na webu věnovaném koronaviru jsme pro vás také aktualizovali souhrn nejčastějších otázek a odpovědí, které souvisí nejen s včera vyhlášenými vládními opatřeními. Najdete zde odpovědi mj. na téma výjimek vycestování do zahraničí.
- Ve spolupráci s Vámi pokračujeme v analýze negativních dopadů pro podnikatele a sumarizaci možných návrhů kompenzačních řešení. Získané informace využíváme při jednáních s příslušnými orgány státu.
- Některé asociace taktéž zveřejňují aktuální informace o přijatých opatření a jejich dopadů do konkrétních oborů podnikání na svých stránkách. I jejich odkazy jsme umístili na www.komora.cz.
- Česká asociace úklidu a čištění vydala pro všechny speciální Metodické doporučení pro účinnou dezinfekci povrchů v souvislosti s COVID -19 – koronavirem, které nám všem pomůže se účinně bránit proti koronaviru.
- Ministerstvo zdravotnictví dnes spustilo nový web týkající se onemocnění COVID-19. Představuje na něm důležité informace, otázky a odpovědi, důležité kontakty a odkazy, vývoj událostí v čase, souhrnné informace pro občany, zaměstnance, zaměstnavatele a pro zdravotníky. Sami dále soustředíme veškeré informace na www.komora.cz/koronavirus/
- Zároveň připravujeme spuštění ankety mezi všemi členy komory. Anketu rozešleme nejpozději na začátku nového týdne. Výstupy z této ankety použijeme pro další vyjednávání podmínek konkrétních opatření na zmírnění dopadů vydaných opatření.

Informace pro podnikatele ke koronaviru
HK ČR poskytuje praktické info pro podnikatele a zaměstnavatele na svých stránkách https://mailchi.mp/komora/koronavirus-v-cr-informace-pro-podnikatele. OHK Opava na pondělí 16.3. na 11.00 zve ke krátké infoschůzce ke koronaviru, desinfekci, problémům spojeným se zavřením škol/hranice na OHK Opava. Kapacita je omezená, prosím registrujte se na reditelka.ohk@opava.cz

Tisková zpráva z HK ČR k hledání řešení dopadu koronaviru na ekonomiku
Desítky miliard korun mohou kvůli koronaviru tratit firmy i státní rozpočet. Ekonomické ochlazení by měl stát zmírnit společně s podnikateli Firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by mohly kvůli šíření koronaviru přijít řádově o desítky miliard korun. Stát by měl proto vedle bezúročných úvěrů zvážit i další kroky k jejich podpoře, např. rychlé řešení odkladu daňových plateb nebo odvodů. Podle Hospodářské komory je nezbytné, aby se vláda zaměřila také na dopady koronaviru a preventivních opatření na OSVČ. (Pokračování textu…)

Město Opava zpracovalo pro firmy doporučení k hygienickým opatřením
Bezpečnostní rada města Opavy požádala OHK Opava v souvislosti s opatřeními pro prevenci šíření koronaviru o předání doporučení firmám[pdf-embedder url="http://www.ohkopava.cz/wp-content/uploads/2020/03/vypis_mj_br_smo_4_3_2020.pdf"] v našem okrese. Aktuální informace budou zveřejňovány na webu města Opavy: https://www.opava-city.cz/cz/nabidka-temat/media/co-se-deje/koronavirus-informace.html

Další vlna ponků do školek se právě rozbíhá – kluci ze stavebního učiliště se pustili do práce
Ponky do mateřských školek jsou již ve výrobě - stojí 7400 Kč, nářadí k nim 1600 Kč - hledáme sponzory, kteří chtějí umístit na ponk logo a udělat radost v těchto školkách:
Jakartovice |
Hlavnice |
Pustá Polom |
Žimrovice |
Kyjovice |
Dolní Životice |
Jezdkovice |
Sedlice |
Malé Hoštice |
Suché Lazce |
MŠ Neumannova |
MŠ Sadová |
MŠ Otická |

Prezident HK ČR navštívil Opavu, setkal se s primátorem a zástupci OHK a KHK
Vladimír Dlouhý poobědval včera v hotelu Katerain s primátorem města Opavy, představiteli KHK MSK a okresních komor - Karviná, Opava a Bruntál. Po obědě následovala beseda se členy představenstva a členy, kteří řeší aktuálně nějaký palčivý problém - zaměstnance z Ukrajiny, nečinnost úředníků ministerstva vnitra, používání 95% líhu na balicí lince, kupící se odpad z výroby a rozdílné počasí v regionech a možnost dotací. Předseda Lukáš Pavelek odprezentoval aktivity OHK Opava a předseda bruntálské komory Květoslav Bašista Vzdělávací mapu Bruntálska. Prezident HK ČR nabídl ke konkrétním problémům svou součinnost a intervenci na příslušných místech.

Pracovní snídaně na téma Novinky v legislativě na rok 2020
Ve čtvrtek 23.1. proběhla další snídaně, tentokrát v restauraci hotelu Katerain. Zúčastnilo se jí 37 členů, včetně tří nových, prezentujícího JUDr. Michala Vítka, Ph.D., jeho kolegů z OK legal a firmy Technické laboratoře Opava. V závěru prezentace jsme nabídli další témata seminářů (Právní postavení podnikatele při uzavírání smluv: odpovědnost zaměstnanců a statutárního orgánu, předpokládaný rozsah 4-6 h a Pracovněprávní vztahy na pracovišti a v podnikání (5 - 6 hodin), nyní zjišťujeme zájem.
Místopředseda Tomáš Kerlín informoval o plánovaném jednání na kraji k zúžení ulice Těšínské. Držíme palce! Ředitelka OHK před komentovanou prohlídkou hotelu seznámila přítomné s plánem akcí na rok 2020 - dalším během akce Daruj krev s OHK, Trendy v automotive a návštěvou pekárny Knappe - linky na bezlepkové pečivo.

Bleskové šetření k eNeschopence: Řada zaměstnavatelů má v prvních dnech problémy s eNeschopenkami
Problémy se spuštěním eNeschopenek v prvních dnech hlásí kromě lékařů i někteří zaměstnavatelé. Hospodářská komora nejčastěji eviduje špatné zkušenosti zaměstnavatelů se vstupem na ePortál ČSSZ. Některé firmy si ale stěžují i na to, že nedostávají automatickou notifikaci nebo informace o eNeschopenkách přes kanál VREP (APEP), přestože si přes něj komunikaci s ČSSZ dohodly. „Proto mne překvapuje, že ministryně práce a sociálních věcí první pracovní den v lednu pořádá tiskovou konferenci, na které se slávou oznamuje, že e-neschopenky fungují skvěle a stanou se dle jejích slov miláčkem lékařů, ale zaměstnavatelů ani lékařů se se na jejich zkušenosti se systémem eNeschopenek ani nezeptala,“ uvedl předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč s tím, že na Hospodářskou komoru se kvůli nefunkčnosti systému hned první pracovní dny v lednu obraceli jak zaměstnavatelé, tak i samotní soukromí lékaři, které Hospodářská komora zastřešuje. (Pokračování textu…)

Daruj krev s OHK 14.1.
Blíží se akce Daruj krev s OHK. V úterý 14.1. 2020 mezi 7.30 - 9.00 můžete přicházet do Slezské nemocnice Opava. Akce je určena všechny, kdo chtějí darovat krev. Tu přijde darovat i předseda představenstva, Lukáš Pavelek a ředitelka OHK, Miluše Psotová. V rámci akce můžete i bezplatně konverzovat či mít konzultaci ke gramatickým jevům v anglickém jazyce a konverzovat s rodilým mluvčím v italštině.
POKYNY PRO DÁRCE:
Před odběrem krve nebo jejích složek není vhodné 24 hodin předem pít ve větším množství
alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani velká fyzická námaha (sportovní výkon apod.).
Nechoďte k odběrům nalačno, ráno je vhodná netučná snídaně s dostatečným příjmem tekutin
(minerálky, sladký čaj, ovocné šťávy). Před odběrem minimálně 3 hodiny nekuřte.
K odběru si s sebou přineste průkaz totožnosti, průkaz zdravotní pojišťovny a legitimaci dárce krve
(pokud již máte).
Více na https://www.snopava.cz/darci-krve
